Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Menapoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı

Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Menopoz döneminde doğru beslenme, menopoza giren kadınların süreci çok daha rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olur. Bu nedenle süreç içinde tüketilen yiyeceklerin nitelikleri oldukça önemlidir. Genellikle 45 ila 47 yaş aralığında görülen menopoz bir hastalık değildir. Ovarial follikül rezervinin tükenmesi ve doğurganlığın sonlanması olarak tanımlanabilen menopoz, kadınları hem fiziksel hem de psikolojik açıdan etkiler.

Menopoz döneminde bazal metabolizma yavaşlar. Bunun yanı sıra kas kütlesinde azalma görülür. Bunların her biri, kadınların süreç içinde kilo olmasına neden olabilir. Menopoz döneminde doğru beslenme, ideal vücut ağırlığının korunabilmesi adına oldukça önemlidir. Peki menopoz döneminde kadınlar nasıl beslenmeli, menopoza iyi gelen sebze ve meyveler nelerdir?

Kadınlar için oldukça önemli süreçler arasında yer alan menopoz, genellikle minimum 1 yıl menstrüasyon görülmemesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu süreç içinde kadınlarda bazal metabolizma hızında azalma meydana gelir. Ayrıca kas kütlesinde azalma görüldüğü için menopoza giren kadınların beslenmelerine dikkat etmemesi durumunda kilo aldıklarını ifade etmek mümkündür.

Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı ?

Omega 3 yağ asitlerinin kandaki trigliserit düzeyini düşürdüğü bilinmektedir. Omega 3 bakımından zengin olan balık, bu nedenle haftada en az iki kere tüketilmelidir. Kemik sağlığının korunabilmesi de bu süreçte oldukça önemlidir. Bu nedenle kemik sağlığını koruyabilecek yiyeceklere yönelim gösterilmelidir. Yoğurt, peynir ve kefir başta olmak üzere süt ürünleri; kemik sağlığına iyi gelecek besinler arasında yer alır.

Süreç içinde bol bol sıvı tüketilmelidir. Metabolizmayı arttırıcı özellikteki su tüketimine önem verilmelidir. Ayrıca tuz tüketimi azaltılarak günde maksimum bir çay kaşığı olacak şekilde tuz tüketilmelidir.

Kan şekerini yavaş yükselten gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir. Tam tahıllı ekmek, beyaz ekmek yerine tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra kuru meyve yerine taze meyvelere yönelim gösterilmelidir. Belirtilen hususların her biri, menopoz döneminde sağlıklı beslenmeyi olanaklı hale getirmektedir.

Menopoza İyi Gelen Meyveler

Menopoz sürecinin çok daha rahat atlatılmasını sağlayan çeşitli meyveler mevcuttur. Menopoz döneminde beslenme nasıl olmalı  kapsamında değerlendirilebilen birtakım meyveler, kişinin kendisini çok daha huzurlu hissetmesine destek olur. C vitamini bakımından zengin olan nar, kivi, elma; süreç içinde tüketilebilecek meyveler arasında yer alır.

Bunun yanı sıra potasyum bakımından zengin meyveler içerisinde bulunan muz, avokado ve kayısı; kan basıncının düzenlenmesine katkı sağlar.

Menopoza Giren Kadın Ne Yemeli?

Menopoz dönemi kadınlar için çok önemli süreçler arasında yer aldığından, bu süreç içinde doğru ve sağlıklı beslenme oldukça değerlidir. Menopoza giren kadın ne yemeli sorusu kapsamında kalsiyum bakımından bir hayli zengin olan yoğurtun tüketilmesine önem verilmelidir. Ayrıca yoğurt, sindirime yardımcı olmaktadır.

Yüksek lif içerikli sebzeler arasında yer alan yeşil yapraklı sebzeler, kabızlığın giderilmesine ve kişinin çok daha rahat bir şekilde kilo vermesine destekte bulunur. Süreç içinde tüketilebilecek yiyecekler arasında, Omega 3 bakımından zengin balık ve ceviz ve keten tohumu da yer alır. Ayrıca yağlı balıkların D vitamini kaynakları olduğu bilinmektedir. Kalsiyum emiliminin arttırılmasına destek olan yağlı balıklar, menopoz döneminde kadınların tüketebilecekleri yiyecekler arasında kendisine özel bir yer edinir.

Menopoza Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Süreç içinde sıvı tüketimi arttırılması gerektiğinden, bitki çayı tüketimine ağırlık verilmesi önemlidir. Menopoza hangi bitki çayı iyi gelir sorusu dahilinde, çeşitli bitki çaylarının ön plana çıktığını belirtmek mümkündür. İçeriğinde doğal bir follikülin hormonu bulunan ada çayı; ateş basması, gece terlemeleri gibi belirtilerin azalmasına katkıda bulunur.

Menopoz sorunları, hazımsızlık başta olmak üzere çeşitli durumlarda tercih edilebilen anason çayı, doğal östrojen içerir. Bunun yanı sıra follikülin hormonu içeren papatya çayı da menopoz döneminde kadınların tüketebilecekleri bitki çayları içerisinde yer alır. Öte yandan hazımsızlık, kalp çarpıntıları gibi belirtilerin azalmasına destek olan ökse otu da süreç içerisinde tüketilebilir. Maydanoz çayı, melisa çayı, kedi otu çayı, nergis çayı; menopoza iyi gelen bitki çayları kapsamında yer almaktadır.

Sağlıklı beslenme hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için Diyetisyen Hizmetlerimiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top