Ramazan Ayında Kilo Vermek

Ramazan Ayında Kilo Vermek

Ramazan Ayında Kilo Vermek

Ramazan ayında kilo vermek, oruç tutarken sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Ayrıca Ramazan ayı, hızlı kilo alımına da müsait olduğundan, bu süreç içinde nasıl bir beslenme düzenine sahip olunacağı oldukça önemlidir. Hem sahur hem de iftarda sistematik bir şekilde beslenme gerçekleştirmek, Ramazan ayında kilo vermek için oldukça önemlidir. Peki Ramazan ayında nasıl kilo verilir, oruç tutarken kilo vermek için ne yapmalı?

Oruç Tutarken Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Oruç tutarken pek çok kişi, kilo almakta ve fazla kilolarından kurtulmak adına beslenme şeklini değiştirmektedir. Ramazan’da fiziksel aktivite ve öğün sayısı azaldığı için kişinin normal beslenme düzeninde farklılıklar meydana gelir. Bu durum metabolizma hızının yavaşlamasına neden olur. Ayrıca sahur ve iftarda yanlış beslenme, hızlı bir şekilde kilo alımına sebebiyet verebilir.

Oruç tutarken zayıflamak isteyen kişiler için çeşitli öneriler mevcuttur. Bu önerilerin her biri, kişinin fazla kilolarından sağlıklı bir şekilde kurtulmasına olanak tanır. Oruç tutarken kilo vermek için ne yapılmalı sorusu kapsamında şu hususların dikkate alınmasının gerekli olduğunu ifade edebiliriz:

 • Sahurda daha çok kahvaltılık malzemeleri tercih edin. Kızartma başta olmak üzere mideyi yoran yemekler, süreç içinde metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo alımına neden olabilir.
 • Sahurda tüketilecek gıdaların hafif olmasının yanı sıra gün boyunca sizi tok tutmalıdır. Böylelikle hem çok daha rahat bir şekilde oruç tutabilir hem de açlık hissini bastırabilirsiniz.
 • Basit şekerler tüketmemeli, daha çok tahıl ve lif oranı yüksek gıda ürünlerine yönelim göstermelisiniz.
 • İftar zamanı, mideyi yormayacak hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz. Uzun süre açlıktan sonra yiyeceğiniz ağır yemekler, midenizin yorulmasına neden olabilir.

Ramazan boyunca belirtilen hususlara dikkat edildiği sürece Ramazan ayında kilo vermek mümkün hale gelmektedir. Sağlıklı besinlerin tüketilmesi ve midenin yorulmaması hem fazla kilolardan kurtulmaya olanak tanır hem de kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlar.

Ramazan Ayında Zayıflanır Mı?

Ramazan ayında zayıflamak, özellikle oruç tutan kişileri yakından ilgilendirir. Çünkü uzun süreli açlıklar, kişinin ağır yemekler tüketmesine ve hızlı bir şekilde kilo almasına neden olabilir. Bu süreçte sağlıklı beslenmek her açıdan çok önemlidir. Doğru beslenme ve egzersiz ile Ramazan ayında kilo vermek olanaklıdır. Bu noktada, süreç içinde oruç tutan kişilerin göz ardı etmemesi gereken hususları genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öğün sayınızı ara öğünlerle destekleyerek sağlıklı bir beslenme süreci oluşturun.
 • Sahura uyanın ve sahurda midenizi yormayacak hafif yiyecekler tüketin.
 • Bolcu su tüketin.
 • Porsiyonlarınızda aşırıya kaçmayın.
 • Alışverişe çıkarken aç olmamaya özen gösterin.
 • İftar menünüzde salataya yer verin.
 • Fiziksel aktivitelerinizi arttırarak vücudunuzu çalıştırın.

Eğer her bir hususa dikkat edilirse, ideal kiloya ulaşmak isteyen kişiler, sağlıklı bir şekilde kilo verdiğini fark edecektir.

Ramazan Ayında Kaç Kilo Verilir?

Kilo vermek, kişisel bir eylem olduğundan kişinin vücut yapısı ve beslenme düzeni, Ramazan ayında kaç kilo verilir sorusunu doğrudan etkileyecektir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için her şeyden önce iftarda aşırı yemek yenmemelidir. Özellikle diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilen Ramazan diyetleri, kişinin yaklaşık 10 kilo vermesini olanaklı hale getirir.

Ramazan boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmek, bağışıklığın güçlenmesine katkıda bulunur. Bu ise hem rahat bir şekilde oruç tutmayı sağlar hem de kişinin ideal kilosuna ulaşmasını mümkün kılar. Süreç içinde mideye aniden yüklenilmemeli, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmeli ve tatlı ihtiyacı, kalorisi azaltılmış tatlılarla giderilmelidir.

Detaylı bilgi almak için Diyetisyen Hizmetleri Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top