Alerji ve İntolerans Arasındaki Fark Nedir?

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ve bu sebeple tükettiğimiz birçok gıda maalesef vücudumuz için çok da dost yiyecekler değildir. Bu yiyeceklerin tüketilmesi çeşitli rahatsızlıkları ve kilo problemlerini doğurur. Gıda intoleransı kişisel özellik gösterir ve herkes için başka belirtilere sahiptir.

Gıda intoleransı geçici ya da kalıcı özellik gösterebilir

Gıda intoleransı uygulanan bir test sonucu netlik kazanmaktadır. Ancak eski nesil testlerdeki en büyük sorun kalıcı olmayan ve geçici olarak ortaya çıkan intoleransların da uygulanan test sonuçlarına yansımasıydı. Yani birkaç gün içerisinde yeniden bir gıda veya vücudun geçici süreli tepki oluşturduğu gıdalar test sonuçlarında görülebiliyordu. İşte bu noktada biorezonans makineleri devreye girmektedir.
Biorezonans makineleri ile yapılan gıda intolerans testi dünyanın en yeni, aynı zamanda en gelişmiş teknolojilerini devreye sokarak geçici ve kalıcı intolerans ayrımını kolayca, üstelik hatasız şekilde yapar ve size sadece kalıcı olan intoleransınızı raporlar.

Vücut döngüsünde bazı enzimlerin olmayışı, bağırsak florasındaki bozukluklara veya geçirgen bağırsak sendromu gibi hastalıklara yol açmaktadır. Enzim eksikliği besinlerin bağırsakta düzgün aminoasitleri oluşturacak şekilde parçalanmasını engeller, bu da gıdaların kana parçalanmadan geçişine neden olur. Vücudun savunma sistemi karşılaştığı bu maddelere yabancı bir nesne gibi muamele yapar. Sonuç olarak vücut savunma sistemi bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi saldırı mekanizması kurarak bu mekanizmayı harekete geçirir.

Bahsettiğimiz saldırıların sonucunda vücutta enflamasyonlar oluşur ve yan etkiler belirmeye başlar. CRP değerinin yükselmesi en başta halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi semptomları doğurur. Hastanın aynı gıdayı düzenli tüketmesi durumunda daha birçok kronik hastalık gelişmeye başlar. Kısaca Gıda intoleransı (besin intoleransı), kişiye özel olarak belirli gıdaların sindirim güçlüğünü ifade eder. Gıda İntoleransı geçici veya kalıcı olabilir.

Alerji ve İntolerans Arasındaki Fark Nedir?

Gıda alerjisi;

Nüfusun ortalama % 3′ünü etkiler. Bu oran ise oldukça düşük bir orandır. Bir alerjik reaksiyon sırasında, ilginç olarak, vücudun bağışıklık sistemi kendisinin ‘işgal’ edildiğine inanır ve zararlı olduğunu düşündüğü yiyeceği uzaklaştırmak için IgE (İmmünglobulin E) antikorları üretir. Bahsettiğimiz bu antikor üretimi kimi zaman hafif kimi zaman da hayati derecede şiddetli olarak değişebilir.

Gıda intoleransı;

Alerjinin aksine gıda intoleransı, genelde hayati tehlike oluşturmayan ancak uzun soluklu birçok hastalığa sebep olan
biyolojik reaksiyonlardan oluşur. Şişkinlik, kilo almak, ödem, sebebi bilinmeyen ağrılar vb. gibi rahatsızlıklar oluşturabilir. Gıda intoleransı, gıda alerjisinden farklı olarak IgE (İmmünglobulin E) antikorları değil igG antikorları üretilir. Gıda intoleransı gıda alerjisinden çok daha yaygındır ve nüfusun yarıdan fazlasını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Scroll to Top