Alkol Yoksunluğunda Ortaya Çıkan Belirtiler

Alkol Yoksunluğunda Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir ?

Alkolizm sürekli olarak içki tüketme ve bunun sonucunda görülen bedensel ve ruhsal bozukluğun genel adıdır. Alkol alışkanlığının derecesi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak alkolü bırakma aşamasında ortaya çıkan yoksunluklar da yoğunluk derecesine göre farklılıklar gösterir. Bir kişi yoksunlukları hafif düzeyde yaşarken başka bir kişi kendi başına bu belirtilerle baş edememektedir. Alkol yoksunluğunda ortaya çıkan belirtiler den bazıları şunlardır.

  • Alkol yoksunluğunun ilk belirtileri arasında aşırı terleme gelmektedir. Terlemenin miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte hemen hepsinde kıyafet değişme ihtiyacı yaratacak kadar fazladır.
  • Alkol alamamanın doğurduğu sonuçlardan biri baş ağrısıdır. Bunu günlük hayatınızdan da örnekleyebilirsiniz. Devamlı tükettiğiniz herhangi bir yiyeceği aniden tüketmemeye başladığınızda nasıl baş ağrısı çekerseniz bunda da durum aynıdır. Yoğun bir baş ağrısıyla mücadele etmek zorunda kalırsınız.
  • Baş ağrısına eşlik eden bir mide bulantısı hemen her kişinin yoksunluk dönemi şikayetleri arasındadır. Kusmaya kadar ulaşmasa da şiddetli bir bulantı durumu söz konusudur, üstelik uzun süre de devam eder.
  • Alkolü hayatınızdan çıkardığınız ilk günler uyku sorunları yaşamaya da başlarsınız. Uzun süre uykuya dalamama, daldıktan sonra derin uyuyamayıp sık sık uyanma, uyurken sıkıntılı hissedip aşırı terleme gibi uyku sorunları yaşamanız normaldir.
  • Titreme hali kişilerde gözlenen diğer yoksunluk belirtilerindendir. Özellikle ellerde ve dizlerde titremeler meydana gelir. Buna ek olarak göz kapakları da sık sık titreştiğinden yoksunluk belirtisi kabul edilir.
  • Vücudun belli kaslarında meydana gelen kasılmalar kişiye zor dakikalar yaşatır. Bu kasılmalar belli aralıklarla olur ve kısa sürede kaybolur. Müdahale etmemek en iyisidir.
  • Buraya kadar saydığımız yoksunluk belirtileri daha çok otonom belirtiler arasında sayabileceğimiz özellikteki belirtilerdi. Kişide bir de duygusal yoksunluk belirtileri baş gösterir. Bunların öne çıkanı kaygı durumudur. Kişi gün boyunca aşırı kaygı yüklüdür, kendini rahat ve huzurlu hissetmez. Bu duyguyu üzerinden atması ortalama iki haftalık bir süreçte ve yavaş yavaş gerçekleşecektir.
  • Halüsinasyon görme kişilerde sık gözlemlenen bir alkol yoksunluğudur. Görülen bu halüsinasyonlar, tekrar uykuya geçme kısmında sorun yarattığı için kişiye zor geceler yaşatır.

Biorezonans alkol bırakma terapileri ile yoksunluk krizi yaşamadan alkolü bırakmak mümkün. Detaylı bilgi için  0216 223 00 43 nolu telefondan bizi arayabilirsiniz. 

Scroll to Top