Alerjik Rinitin Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler

alerjik-rinitAlerji insan yaşamını derinden etkileme özelliği olan, vücudun bazı maddelere karşı aşırı hassasiyet göstermesi durumudur. Alerjik reaksiyon dönemsel olarak belirebildiği gibi yıl boyu da devam edebilir. Bunun belirleyicisi alerjinin türüdür. Bağışıklık sisteminin bir tehdit gibi algıladığı alerjenle karşılaşması sonucunda kendini savunmaya alması alerjik reaksiyonun ortaya çıkış nedenidir. Alerjik Rinitin Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemlerle ilgili hazırlanmış blog yazısı.
Alerjik rinit vücudun aşırı hassasiyet gösterdiği durumlardan biri olarak ortaya çıkan bir alerji türüdür. Burun mukozasının iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır. Alerjik rinitin tedavisi için türlü uygulamalara başvurmak mümkündür. Herhangi bir tıbbi ilaç kullanımından önce doğal yöntemler denemek sağlık açısından daha doğru bir adımdır.

Alerjik Rinitin Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler

Alerjik rinitin tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemlerin ilki tuzlu su uygulamasıdır. Tuzlu su kullanarak burnu yıkamak hastayı oldukça rahatlatır. Hem etkili hem de pratik olması adına sık tercih edilen doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Tuzlu suyu hazırlamak için 2 su bardağı ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz ve biraz soda ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı bir burun deliğinizi tıkayarak diğer burun deliğinize çekin ve diğer delikten sıvının akmasını bekleyin. Aynı uygulamayı diğer burun deliğiniz için de uygulayın. Müthiş bir rahatlama hissedeceksiniz.
Alerjik rinitin tedavisinde öne çıkan doğal uygulamalardan bir diğeri de üzerlik otu tohumudur. Üzerlik otu tohumu uygulaması sayesinde alerjik rinite ait şikayetler azalır, hastada rahatlama gözlenir. Bu uygulama için ilk olarak 1 litre suyu kaynatın. Bu suyun içine 2 yemek kaşığı üzerlik otu tohumu ekleyin. Biraz da birlikte kaynatın. Daha sonra çıkan buharın üzerine eğilerek bu buharı soluyun. 2 dakikalık soluma işleminden sonra bir parça pamuğu bu duyun içine batırarak burun deliklerinizin iç kısmını güzelce silin. Uygulama kür özelliği taşımaktadır. Bu nedenle 15 gün süreyle gün aşırı aynı işlemin tekrar edilmesi gerekir.
Bu alerji türüyle mücadelede ısırgan yaprağını da kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı yapmak için 1 bardak kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ya da taze ısırgan otu ekleyin ve birkaç dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra hazırladığınız bu çayı günde 2 fincan içerek şifa bulabilirsiniz.
Biorezonans terapileri alerjik rinit tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Alerji Terapisi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Scroll to Top