Alerji Çeşitleri

Nefes alınan havadaki tozların, polenlerin, hayvanlara ait tüylerin ya da başka maddelerin vücuda girmesi ve vücudun bu maddeye karşı aşırı reaksiyon oluşturması durumuna “alerji” adı verilir. Diğer bir ifadeyle bağışıklık sisteminde kendini gösteren bir bozukluk alerjiye zemin hazırlamaktadır. Ancak bununla birlikte her alerji aynı özelliği taşımamakta ve kendine özgü bazı özellikler barındırmaktadır. Alerji çeşitleri

alerji-cesitleriSık Karşılaşılan Alerji Çeşitleri Şunlardır:

  • Alerjik astım
  • Alerjik rinit
  • Alerjik konjonktivit
  • Alerjik dermatit
  • Besin alerjisi
  • Deri alerjisi

Alerjik Astım:

Kimi hastaların hava yollarında oluşan aşırı bronş duyarlılığına bu ad verilmektedir. Alerjik astımın öne çıkan belirtileri kuru öksürük, göğüs kısmında hırıltı ve nefes alamama durumudur. En belirgin özelliği nöbetler şeklinde kendini göstermesidir.

Alerjik Rinit:

Burnun iç kısmında meydana gelen ve polen, ev tozu, ev akarı, kedi köpek tüyü gibi maddelerden kaynaklı oluşan iltihaplanmadır. Alerjik rinitin belirtileri burun akıntısı ya da tam tersi burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı, sık sık hapşırmadır.

Alerjik Konjonktivit:

Göz ve çevresinde oluşum gösteren alerji türüdür. Gözün beyaz kısmının ilhitaplanması şeklinde ortaya çıkar. Bu alerji çeşidinin belirtileri göz ve çevresinde yoğun kaşıntı, kızarıklık, gözlerde yanma ve sulanmadır. Tedavisinde genellikle antihistaminik ilaçlar ve iltihap giderici ilaçlar kullanılır.

Alerjik Dermatit:

Diğer adı egzama olan bu alerji çeşidi deri yüzeyinde meydana gelen bir alerji çeşididir. Çocuklarda egzama ve yetişkinlerde egzama olarak ikiye ayırmak mümkündür. Çocuklarda egzama genellikle 1 yaşında görülür ve 2 yaş civarında sönerek biterken yetişkinlerde egzamanın kalıcılığı söz konusudur. Öne çıkan belirtisi yüz, kulak arkası ve eklem bölgelerinde yoğun kaşıntıdır.

Besin Alerjisi:

Belirli besin gruplarına karşı aşırı duyarlılık oluşması sonucu ortaya çıkan alerji çeşididir. Riskli yiyecekler grubunu inek sütü, balık, midye, yumurta, soya ve çikolata oluşturmaktadır. Besin alerjisi kendini vücudun hemen her yerinde oluşan kızarıklık ve kabarıklıklar, mide bulantısı ve ishal ve göğüs ağrısı şeklinde gösterir.

Deri Alerjisi:

Deri alerjileri “kurdeşen” ve “anjio ödem” olarak 2 farklı çeşittir. Kurdeşen, vücudun belli bölgelerindeki kabarıklıklardır. Bu kabarıklıklar pembemsi renktedir. Yoğun bir batma ve kaşıntı hissi oluşturur. Anjio ödem ise deri altında oluşan şişlik ve kaşıntılardır. Biorezonans Alerji Terapileri 40 yıldır kullanılmaktadır ve Alerjilerin kalıcı olarak tedavi edilmesinde başarı oranı % 82 dir.
Scroll to Top