Doğumdan Sonra Kilo Verme

Belki de hayattaki en yüce duygu anne olmak, minicik bir bebeğin kokusuyla uyanmaktır. Ancak bu güzelliğe sahip olma sürecinde anneye doğum kiloları hediye olarak kalabilir. Ki bu durum annenin yaşadığı ve doğum sonrası mücadele ettiği bir olumsuzluktur. Hamilelikte her şeyden çok çok yeme, sınırsız yeme hali maalesef istenmeyen fazla kiloların birikmesine neden olmaktadır. Peki doğum kiloları olarak adlandırılan bu kilolar nasıl verilir? Anne doğumdan sonra kilo verme için nasıl bir yol izlemelidir?

Doğumdan Sonra Kilo Verme

Doğum kiloları birçok annenin başına derttir. Bu kiloları vermek aslında zor değildir ancak annenin aynı zamanda bebeğini  emzirme süreci de devam ettiği için farklı bir yol izlemesi gerekir. Çünkü süt üretimi annenin doğru beslenmesi ve yeterli sıvı almasıyla alakalıdır. Bu noktada anne bilinçli davranmalı, beslenmesine çok dikkat etmelidir.

Doğum sonrası kilo verebilmenin geçerli ilk püf noktası hamilelik sürecinde kilo alımını abartmamaktır. Bebeğin gelişimi için yetecek kadar kilo alırsanız zaten size kalmış gibi görünen birkaç kilo da doğumu takip eden sürede kolayca gidecektir.

Doğum sonrasında kilo vermek istiyorsanız atlamamanız gereken bir diğer uygulama düzenli ve bol bol emzirmektir. Unutmayın ki emzirmek anneye birçok egzersizden daha fazla kalori harcatacaktır.

Doğum kilolarını verirken beslenme şekli sizin yüzünüzü güldürür ya da tam tersi size hüsran yaşatır. Süt olsun bahanesine sığınarak şeker içeren yiyecek ve içecekleri fazlaca tüketirseniz bırakın kilo vermeyi var olan kilolarınızın üzerine yenilerini eklersiniz. Bu nedenle şeker süt yapar yalanını bir kenara bırakın, onun yerine bol bol su için, rezene çaylarıyla gününüzü şenlendirin, papatya çayı içerek hem sakinleşin hem de süt miktarınızı arttırın. Şekerli gıdaların dışında karbonhidrat tüketimini de kontrol altında tutmalısınız. Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmeye yönelin. Hem tok hissedersiniz hem de protein tüketimi kaliteli süt üretimini destekler.

Doğum kilolarınızı verirken sütünüzü de arttırmak düşüncesi ne de hoş bir düşüncedir. Bunun için yapmanız gereken koca bir su şişesiyle dolaşmak kadar kolay! Bol miktarda su içmek metabolizma hızınızı arttıracaktır. Bu sayede doğum kilolarınızı rahatça atarsınız.

Her zayıflama programında olduğu gibi doğum sonrası zayıflama sürecinde de egzersizle vücudunuzu hareketlendirmektir. Ancak bu noktada doğumdan yeni çıkmış bedeninizi fazla yormamanız gerekir. Sizin için en uygun spor yürüyüş olacaktır. Üstelik bu yürüyüşlere bebek arabasıyla bebeğinizi de dahil edebilirsiniz.

Sağlıklı beslenerek kilo vermek için deneyimli diyetisyen hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Scroll to Top