Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Hatanın neresinden dönülse kardır sözü sigarayı yıllarca içmiş, artık kurtulmak isteyenler için de geçerlidir. Her ne kadar dünya üzerinde kullanıcı yaşının hızla düştüğü görülse de sigaradan kurtulmak için çaba sarf eden tiryaki sayısı da artmaktadır. Toplumsal bilinçle oluşan bu sigaradan uzaklaşma adımı sağlık kuruluşları tarafından da desteklenmektedir. Sigarayı bırakmak için gerekli ve etkili olan ilk adımın kararlılık olduğu herkes  tarafından kabul görmüştür. Bu aşamada sağlam durabiliyorsanız işiniz çok da zor sayılmaz. Diyelim sigara bırakma sürecindeki basamakları da tek tek gerçekleştirdiniz ve artık süreci tamamlama noktasına geldiniz. Peki Sigarayı bıraktıktan sonra sizi neler beklemektedir ya da siz bu noktada neler yapmalısınız?

sigarayi-biraktiktan-sonraSigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşananlar

Evet sigarayı bırakma ve bunu kalıcı hale getirme oldukça zorlu bir süreç ama hiç de imkansız değil. İmkansız olmadığını düşünen ve kararlı davrananlardan biriyseniz sigaradan kurtuldunuz demektir. Ancak işin bu kısmından sonra da bazı önlemler almalı ve bu önlemler doğrultusunda ilerlemelisiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 24 saat yoğun baskı altında olacağınız en tehlikeli süreç kabul edilmektedir. Bu süreci atlatmak ilk etabı kazanmak gibidir. Ancak vücudunuzu dinler ve olumlu değişimlere kulak verirseniz bunlar sizin için itici birer güç olacaktır. Örneğin ilk günlerde kan basıncınız ve nabzınız normale dönecektir. Bunun yanında kanınızdaki oksijen seviyesi artacak, vücudunuz karbon monoksitten arınacaktır. Tat ve koku alma duyunuz hissedilir şekilde artış gösterecek ve kalp krizi geçirme riskiniz yarıya inecektir.

İlk günlerdeki sigara içme isteğinin ilerleyen zamanla birlikte azaldığı göreceksiniz. Ancak bununla birlikte bazı dış uyaranlar sizin direncinizi kırabilir ve kendinizi tekrar sigaraya teslim edebilirsiniz. Bu olumsuzluğun yaşanmaması için en baştan önlem almak en mantıklı olanıdır. Sigara içen eş dosttan ve sigara içilen mekandan uzak durmak en basit önlemdir. Açık havada yürüyüşler yapmak, kitap okumak, sinemaya gitmek gibi etkinlikler de sizi sigaradan uzak tutacaktır.

Sigara bırakma aşamasında dikkat etmeniz gereken başka bir nokta da beslenme alışkanlıklarının sağlığınızda bazı değişikliklere neden olması. Şöyle ki sigara içenlerde gözlemlenen temel nokta fazla iştahlı olmamalarıdır. Ancak sigarayı bıraktıktan sonra bu durum tersine dönmektedir. Bu ise çok hızlı ve sağlıksız kilo alımına neden olmaktadır. Kalorisi yüksek yiyecekler yerine taze meyve tercih etmek, öğünlerde karbonhidrattan uzak durmak ve spor yapmak gibi birkaç basit kurala uymak sizi kilo alımından uzak tutacaktır.

Tek seansta sigarayı bırakmanıza destek olacak Biorezonans Terapileri hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Scroll to Top