Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler

Yalnızlıkta, kederde, mutlulukta, kahvenin yanında, dost sohbetinin sıcağında hep alıştığınız sigaradır. Öyle ki, hayatınızın bir parçası gibi gördüğünüzden terk etmek çok güç gibi görünür. Hatta bu durumu tiryakiliğe ya da alışkanlığa bağlayıp olmayacağını düşünürsünüz. Oysa sigara kullanarak sağlığınızdan, gençliğinizden, dinamizminizden neler kaybediyorsunuz! Eğer kaybettiklerinizin farkındaysanız ve dur demek istiyorsanız, Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler adımına geçebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Artık “sigaraya son” diyorsanız bu cümleyi yüreğinizden gelerek söylemeli ve buna inanmalısınız. Eğer yapacağınız işe inanır ve kendinize güvenirseniz sigarayı bırakmanız çok daha kolay olur. Kendi kafanızda bunun kararını verdikten sonra bu kararı yakın çevreniz ve ailenizle paylaşın. Böylece sinirli, gergin ya da umutsuz olduğunuz zamanlarda size anlayış göstersin ve destek olsunlar. Bahsettiğimiz bu durumu kesinlikle hafife almayın. Şuna inanmalısınız sizi destekleyen birkaç söze hatta sıcak bir bakışa öyle ihtiyaç duyduğunuz anlar olacak ki!

“Adım Listesi” adı verilen bir plan yapın ve bu planı hayata geçirin.

  • Sigarayı bırakacağınız gün hangi gün olmalı?
  • Bir anda kesmek mi yoksa kademeli olarak azaltmak mı daha mantıklı ya da sizin için uygulanabilir özellikte?
  • Kendi başınıza mı yoksa uzman desteğiyle mi ilerlemelisiniz?
  • Sigara içmediğiniz uzunca bir sürenin sonunda kendinizi nasıl ödüllendirebilirsiniz?
  • Sigaradan kurtulduğunuzu düşündüğünüz andan sonra nasıl bir yol izlemelisiniz?

Bu ve benzeri soruların olduğu bir liste elinizde somut bir şeylerin olması ve sizi yüreklendirmesi noktasında işe yarayacaktır.

Sigarayı size hatırlatacak her türlü dış uyarana kapalı hale gelin. Bunun daha açık şekli sigara içen ya da size sigara kokusu taşıyan herkesten uzak durun. Bu hatırlatmaya mekanlar da dahil. Özellikle gece gidilen mekanlarda yoğun bir koku sizi sarar ve iradenizi kırabilir.

Sigara bırakma sürecinizi zaman aralıklarına bölün. Ve doldurduğunuz zaman aralığı için kendinizi sevdiğiniz bir şeyle mutlu edin. Bu, yeni basım bir kitap satın almak, küçük bir alışveriş kaçamağı yapmak, bir dilim pasta için bir pastaneye girmek ya da sinemaya gitmek olabilir.

Sigarayı bıraktığınız günden beri yaşadığınız olumlu değişimleri not edin ve sık sık bu notları okuyarak motive olun.

Bu hatırlatmalar sayesinde sigara bırakma serüveniniz çok daha kısa sürede ve daha az sancılı son bulacaktır.

Biorezonans Sigara Bırakma Terapisi hakkında bilgi almak için arayabilirsiniz.

Scroll to Top