Sigarayı Bıraktığınızda Yaşayacağınız Değişiklikler Nelerdir

Sigara ya da alkol kullandığınızdan ötürü bir alışkanlık durumunuz varsa ilk ve en büyük zararı kendinize veriyorsunuz demektir. Sigara kullanmaktan kaynaklı ciddi sağlık sorunları ile hayat boyu mücadele etmek, hatta bu sağlık sorunlarının ileri boyutlarını yaşayarak türlü organlarınızı kaybetmek tehdidiyle baş başa kalabilirsiniz.

Tüm olumsuzlukları yaşamadan bir karar vermeli ve sigarayı bırakmak için ilk adımı atmalısınız.

 Sigarayı Bıraktığınızda Yaşayacağınız Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz vücudunuzun arınma süreci başlıyor demektir. İçtiğiniz son sigaradan bu yana 20 dakika kadar bir süre geçtiyse vücudunuz sigaradan kaynaklanan olumsuzluklara savaş açmaya hazır hale gelir. Sigara içtiğiniz dakikalarda kalp atış ritminiz hızlanır. 20 dakikalık sürenin bitimiyle birlikte tamamen olmasa da bu ritm normale dönmeye başlar.

2 saatlik bir süreyi sigarasız karşılamayı başardıysanız artık kalp ritminiz tamamen eski haline dönmüş demektir. Sigara Kalp ritmine ek olarak kan basıncının da yükselmesine sebebiyet verir. Sigarayı içmeyi bıraktığınızda kan basıncınız da ancak 2 saat sonra normale döner.

Sigara alışkanlığının derecesi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu da sigara tüketim miktarını belirler. Siz 12 saatlik ve sigara tiryakiliği düşünüldüğünde oldukça uzun bir zaman dilimi olan bu süreyi sigara içmeden karşılayabilirseniz vücudunuzdaki zehirli gazlardan hızlı kurtulmaya başlarsınız. Özellikle karbonmonoksit gazından arınma süreci başlar. Egzoz dumanının da temeli oluşturan bu zehirli gaz kan hücrelerine bağlanır ve oksijen miktarını azaltır. Bu nedenle sigara tiryakilerinde sık sık kan ve dolaşım sistemi hastalıkları görülür.

Sigarayı bıraktıktan sadece 1 gün sonra kalp krizi geçirme riskinizde ciddi düşüş olur. Ancak bu düşüş bir anda gerçekleşmez, biraz zaman alır. Yani sigarasız geçirdiğiniz gün sayısı arttıkça ters orantıyla kalp krizi geçirme riskiniz azalır.

2 günlük süreci sigarasız geçirdiyseniz sigaranın sizden aldığı tat duyusunu geri kazanmaya başlarsınız. Bu ise yaşam kalitenizin artmaya başlayacağının göstergesidir.

Sigarasız geçen 3 günün bitmesiyle birlikte vücudunuzdaki tüm nikotin temizlenir. Artık nikotinden arınmış olursunuz.

Artık kritik döneme doğru hızla yol almaktasınız. İlk 1 ay sizin kritik döneminiz ve yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilk 1 ayı atlatan hastaların büyük çoğunluğu sigarayı tamamen bırakmayı başarmışlardır. Bu dönemde yüksek performans gerektiren birçok etkinliği daha rahat yapabilirsiniz. Çünkü akciğer kapasiteniz artmaya başlamıştır.

1 yıl sonra artık kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz sigara içtiğiniz döneme göre tam % 50 daha azdır.

Sigarayı bırakmanın kolay yolu hakkında bilgi almak için Biorezonans İle Sigara Bırakma sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Scroll to Top