Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Uzun yıllar sigara kullanıcıları bedenen aldıkları zararlar, çevrenin baskısı, psikolojik olarak artık kendilerini sigaradan kurtarmaları gerektiğine inanmaları gibi nedenlerle sigarayı bırakma kararı alırlar. Bu kararı almak aslında işin en zor kısmını halletmek anlamına gelir. Ancak sigaradan kurtulmak için kendi başına yeterli değildir.  Bu yazı etkili sigara bırakma yöntemleri hakkında yazılmıştır.

Bu yol oldukça meşakkatli, zorlayıcı ve inişli çıkışlı bir yoldur. Bu nedenle de sigarayı bırakmak isteyenlerin bazı küçük taktiklerle hareket etmelerinde fayda var.

Etkili Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

• Sigara alışkanlığı fiziksel alışkanlık dışında yüksek oranda psikolojik alışkanlık da içerir. Bunu biliyor olmak ve buna göre hareket etmek sayesinde işinizi kolaylaştırır ve sigarayı daha rahat şekilde bırakabilirsiniz. Siz kendinize güvenmeli, “Ben artık hayatımda sigarayı istemiyorum.” diyebilmelisiniz. Bunun kararını kesin şekilde verdiğinizde her şeyin yoluna girdiğini göreceksiniz.
• Sigarayı bırakmak öyle sanıldığı gibi imkansızlıklar içermez. Sadece azmetmek, biraz uğraşmak ister. Siz kararlı davranırsanız sigara sizi, siz onu bırakmadan önce bırakır.
• Sigarayı hayatınızın merkezinden çıkarmayı denemelisiniz. Yani sigara olmadan da hayatınızın çok güzel olduğunu bilirseniz sigara bir anda gözünüzde küçülür. Unutmayın o korktuğunuz kadar ürkütücü bir dev değil. Sadece bir paketin içine sığabilen tütün yumağı!
• Daha önce hiç yapmadığınız, hoşunuza gidebilecek etkinliklerle tanışın. Hayatınızın rengini değiştirmeyi başarırsanız sigaradan kurtulmak daha kolay olur. Çevrenizde devam eden kurslara katılabilirsiniz. Resim kursu, müzik kursu gibi etkinlikler sizi hem oyalayacak hem de uzun vadede ilgi alanlarınızın genişlemesine zemin hazırlayacaktır.
• Sigarayı bırakma kararınızı olabildiğince geniş bir kitleye duyurun. Bu sayede kendinizi zorda hissettiğiniz anlarda çevrenizdekilerden destek alabilirsiniz. Ne de olsa nazımız en çok sevdiklerimize geçer.
• Küçük motive ödülleri belirleyin. Kendiniz için alacağınız bu karar itici güç oluşturacak ve kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.
• Bazı hedefleriniz olsun. Sigarayı bırakma aşamasında küçük hedefleriniz olursa bunlara ulaşmak size mutlulukla birlikte teşvik verecektir.
• Sigarayı bıraktığınız ilk haftalarda ağzınız için hep bir şeyler arayıp durursunuz. Bunun nedeni sigaranın dudaklarınızda oluşturduğu alışkanlıktır. Bunu aşmanın en garanti yolu gün içinde sakız çiğnemektir. Bu sayede ağız alışkanlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Sakıza alternatif olarak kuruyemiş de tercih edebilirsiniz ancak bu kilo alımına neden olacağı için tavsiye etmiyoruz.

Etkili sigara bırakma yöntemi hakkında detaylı bilgi almak için  Biorezonans Sigara Bırakma Terapisi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Scroll to Top