Mora Terapi

Bir tedavi şeklinin ismi olan Mora Terapi bu tedavi şeklini yaratan kişilerin isimlerinin kısaltması olup orijinal şekli Dr. Franz Morell ve Eric Rasche’dir. Mora da bu kişilerin soyadlarının ilk harflerini temsil etmektedir.

1970’li yıllarda Dr. Franz Morell ve mühendis olan damadı Eric Rasche insan vücudunun kendi rezonanslarını yani kendi salınımlarını kaydetme özelliği olan, aynı zamanda analiz edebilen ve düzelten, sonrasında da düzenlenmiş rezonansları vücuda geri yükleyebilen bir cihaz icat ettiler. İşte bu cihaz klasik özellik gösteren biorezonans yönteminin doğuşunu oluşturmuştu. Ayrıca bu cihaz Avrupa ülkelerinde ve Almanya’da biorezonans metodu diye tanımlanan tamamlayıcı interaktif tıp akımının başlamasına zemin oldu.

Tam 35 yıldır bilimsel çalışmalarla da desteklenen Mora Biorezonans yöntemi yıllar içinde hem etkinliği hem de ulaştığı başarılar vesilesiyle dünya çapında yaygınlık kazanmıştır. Bu yaygınlık nedeniyle bundan farklı daha birçok uygulama ve cihaz da biorezonans ismini kullanmaktadır. Ancak belirtmekte fayda var uygulanan işlem basamakları hiçbir şekilde aynı değildir. Bu noktada isim benzerliklerinin yanıltıcı olmaması için Mora cihazına ait etkinliklerin bu ad ile anıldığını söylemeliyiz.

Mora terapi bir çeşit rahatlama ve tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Temelde ele alındığında akupunkturla benzer özellikler taşıdığı görülmektedir. Daha doğru bir ifadeyle kökü akupunktura dayanmakla birlikte günümüz modern tıp bilgileri ve teknolojik gelişmelerle bütünleştirilerek mevcut halini almıştır. Her geçen gün kullanımı yaygınlaşmakta ve olumlu etkileri konuşulmaktadır.

Mora terapiyi bir tamamlayıcı tıp yöntemi olarak düşünebiliriz. Bu terapi yöntemi bir cihaz uygulaması olup hastanın sağlığıyla ilgili herhangi bir olumsuzluk doğurmaz. Bilinen ya da gözlenen bir yan etkisi mevcut değildir. Hastanın vücudunun çeşitli yerlerine yerleştirilen elektrotlar yardımıyla vücuttan eletromanyetik frekanslar alınır ve alınan bu frekanslar program içeriğine uygun şekilde işlenir, tersine çevrilerek vücuda geri gönderilir. Bu yolla alerji, ağrı, sancı ya da  enfeksiyon kaynaklı hastalıkların tedavisi gerçekleştirilir.

Mora Terapi Uygulaması

Mora terapi uygulamasında hedef dışarıdan alınan bir maddeye yönelikse işlem basamakları şu şekilde işlemektedir: Vücuttan uzaklaştırılmak istenen madde ya da maddelerle hasta arasında var olan patolojik bağın değiştirilmesi hedeftir. Elektromanyetik frekanslar bu amaçla vücudun çeşitli yerlerine tersine çevrilerek yerleştirilir. Bu sayede hasta vücutta istenmeyen madde ya da maddelere karşı aşırı bir isteksizlik hissetmeye başlar. İstenen nötrleşme bu şekilde gerçekleşir. Bir de bu uygulamanın hastanın direkt kendi vücuduyla ve vücut ağrılarıyla ilgili olan kısmı mevcut. Amaç ağrı, nedeni bilinmeyen vücut sancıları ya da enfeksiyon tedavisiyse ilk olarak hastanın vücudundan bir miktar salgı alınır. Bu salgının ne olduğu çok önemli değildir. İdrar, gaita ya da cerahat olabilir. Daha sonra alınan bu salgının üzerinde oynamalar yapılır. Yani salgının içeriğindeki frekanslar dönüştürülerek tersine etki yapacak şekle getirilir. Dönüştürülmüş frekanslar tekrar vücuda verilir ve sistemdeki aksayan taraf eskiye döndürülür. Sonuç olarak vücudun bütünleyici özelliği geri kazandırılmış olur.

Mora terapinin uygulanışı esnasında destekleyici yan uygulamalar da yapılmaktadır. Buna örnek olarak Bach çiçekleri verilebilir.

Uygulandığı durumlar ele alındığında mora terapi gerek kendi başına birebir gerekse tamamlayıcı tedavi şekli olarak oldukça geniş bir yelpazede etkili olmaktadır.

Scroll to Top