Alerjik Öksürük Nasıl Geçer

Alerjik öksürük kişinin yaşam kalitesini belirleyen belli etkenler söz konusudur. Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar için günlük yaşam kalitesi bu rahatsızlıklardan kaynaklı olarak fazlasıyla düşer. Alerjik durumlar da bahsettiğimiz yaşam kalitesini düşüren olumsuzluklardan biridir. 

Vücudun belli uyaranlara karşı aşırı hassasiyet göstermesi olarak açıklanan alerjik reaksiyon durumları “mevsimsel alerjiler” ve “yıl boyu süren alerjiler” olarak iki çeşittir. Mevsime bağlı olan alerjiler özellikle bahar aylarında ataklar şeklinde kendini hissettirir ve mevsimin sonlanmasıyla söner. Yıl boyu devam eden alerji durumlarında ise kişinin şikayet ettiği rahatsızlıklar zaman zaman azalma ya da artış göstererek yıl boyu devam eder. Zaten bu rahatsızlığı duyan kişiler belli bir zaman sonra alerjik reaksiyonla yaşamayı öğrenirler.

alerjik_öksürük_nasıl_gecerAlerjik Öksürük Nasıl Geçer

Alerjen öksürük de alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir şikayettir. Alerjik öksürüğün öne çıkan özelliği kuru ve kesik kesik öksürük olması ve kısa aralıklarla tekrar etmesidir. Alerjik kaynaklı öksürük öyle hafife alınacak tarzda bir öksürük değildir. Öyle ki bazı durumlarda ciğerlerde ve soluk borusunda tahrişlere neden olur.

Alerjik kaynaklı öksürüğün birçok tetikleyici olabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları ev akarları, çiçek tozları, sigara dumanı ve kimyasal içerikli deterjanlardır.

Alerjik Öksürüğü Kesmek İçin Yapılması Gerekenler:

  • Bu aşamada ilk yapılması gereken alerji testinin uygulanmasıdır. Bu test sayesinde kişinin hassas olduğu madde ya da maddeler netleşir.
  • Alerji testinin uygulanmasından sonra alınan sonuçlara göre alerjenler belirlenir. Kişinin alerjik öksürük atakları yaşamaması için alerjenden uzak durması birincil derecede önemlidir. Alerjenle temasın sonlandırılması öksürüğü de kesecektir.
  • Alerjik öksürüğün tedavisinde başvurulan yöntemlerden biri de antihistaminik ilaçlardır. Bu ilaçlar alerji durumunu yatıştıracağı için öksürüğü de kesmeye yardım edecektir.
  • Bunlara ek olarak evde uygulanabilecek doğal yöntemler de vardır. Örneğin bol su içmek boğazı yumuşatacak ve boğazdaki tahriş durumunu yatıştıracaktır.
  • Kapalı bir mekanda birkaç saat geçirecekseniz o mekanı kesinlikle havalandırmalı daha sonra da nem seviyesini arttırmalısınız. Unutmayın ki havadaki nemin azalması öksürüğü tetikler. Bu detayı atlamayın.
  • Sıcak bir duş boğazınızın yumuşamasına ve öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır. Duş esnasında oluşan buharı hafif hafif içinize çekin. Öksürüğünüzün yatıştığını fark edeceksiniz.
  • İstirahat halindeyken başınızı yüksekte tutmaya çalışın. Bunun için kalın bir yastık tercih edebilirsiniz.

Biorezonans alerji terapileri için bizi arayabilirsiniz.

Scroll to Top