Alerjik Öksürüğün Tedavi Basamakları

 

 

 

alerjik-öksürükAlerjilere bağlı olarak ortaya çıkan öksürük çeşidine “alerjik öksürük” denmektedir. Alerjik kaynaklı öksürük solunum yollarındaki tahrişten ötürü oluşur.

Alerjenlerin vücuda girişi solunum esnasında gerçekleşir. Öksürük, bağışıklık sisteminin bu alerjenlere karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, solunum yollarını tamamen temizlemek ve bu yolu açık tutmak görevini gerçekleştirmeye çalışır.

Alerjik Öksürüğün Tedavi Basamakları

Alerjik öksürüğün tedavisini gerçekleştirmek için atılacak en uygun adım alerji testi uygulamaktır. Uygulanan alerji testinin sonucunda hastanın rahatsızlığı konusunda kesin teşhis konur. Asıl olan uygulama alerji testi uygulamasıdır. Ancak bununla birlikte doktor hastanın sağlık geçmişini inceleyerek de tanı koyabilir.

Tanı koyma aşamasından sonra alerjinin yoğunluğu belirlenir. Bu yoğunluğa göre hastanın rahatlaması için ilaç uygulamasına geçilir. Basit ilaçların yeterli olmadığı aşamada anti enflamatuar ilaçlara başvurulur.

Alerjik Öksürük

İlaç kullanımından önce hastanın günlük yaşamında basit olarak uygulayabileceği alerjenden uzak durma uygulaması yapılabilir. Bu, hem kolay hem de oldukça etkili bir yöntemdir. Söz gelimi polen alerjisi olan bir hasta için en doğru adım park bahçe gibi ağaçların ve polenlerin yoğun olduğu yerlerden uzak durmaktır. Özellikle alerjinin atak dönemi olan bahar döneminde bu yerlerden uzak durarak atakların sayısı ve şiddeti azaltılabilir.

Öksürüğün boğazda oluşturduğu tahribatı azaltmak için sıcak içecekler içilebilir. Özellikle yatmadan önce içilecek sıcak bir şeyler rahat uyumaya yardım edecektir.

Alerjik öksürük günün her saati rahatsızlık verir. Bununla birlikte gece öksürük fazlasıyla artar. Bu nedenle alınacak önlemlerin bir kısmı gece rahatlamaya yönelik olmalıdır. Uyumadan 2 saat önce yeme içme işleminin sonlandırılması isabetli olacaktır. Yine yatarken yastığınızı biraz yükseltirseniz öksürüğünüz hafifleyecektir.

Uyuyacağınız odayı en az yarım saat havalandırın ve gerekirse soğuk hava makinesi kullanarak nem miktarını arttırın. Bu sayede kuru öksürük azalır ve daha rahat uyursunuz.

Basit uygulamalarla alerji öksürüğünün önünü alamıyorsanız biorezonans terapi uygulamasını deneyebilirsiniz. Bu terapi uygulaması bir cihazla yapılmaktadır ve kesin çözüm sunmasıyla bilinir. Biorezonans seansları hastanın alerji kaynaklı hasta frekansları üzerinde yoğunlaşarak onları olumlandırır ve vücuda sağlıklı frekanslar şeklinde geri verir. Tedavi bu şekilde tamamlanmış olur.

Biorezonans terapileri alerji kaynaklı rahatsızlıklarda destek amacı ile kullanılabilmektedir. Biorezonans Alerji tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için Biorezonans Alerji Terapileri sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

Scroll to Top