Sağlıklı Zayıflama

Zayıflamanın türlü çeşit yolları bulunur. Fazla kilolarından kurtulmayı hedeflemiş kişiler bu yollardan herhangi birini deneyerek zayıflamaya çalışır. Ancak bu noktada zayıflama yolları kişi sağlığını koruyan ya da tam tersi sağlığa zarar veren şeklinde ayrıştırılmalıdır. Çünkü kimi zayıflama yolları ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Üstelik çoğu zaman verdikleri hasarın telafisi olmaz. bunu için Sağlıklı Zayıflama yollarını denemeliyiz.

saglikli-zayiflamaSağlıklı Zayıflama Deyince Akla Ne Gelmeli?

  • Sağlıklı zayıflamanın ilk hedefi kişinin vücuduna zarar vermemek, bütünlüğünü korumaktır. Bunu sağlayamayan her türlü diyet ve zayıflama programından uzak durmak gerekir.
  • Düşük kalorili diyetler göz boyamaktan öteye gitmez. Kısacık sürelerde verilen ya da verildiği sanılan kilolar iki hafta gibi kısa bir sürede tekrar geri gelir, üstelik de fazlasıyla. Çünkü aslında vücuttan atılan yağ kütlesi değildir. Sadece vücut su kaybeder. Bu ise vücudun tüm organları için çok tehlikeli bir durumdur.
  • Zayıflamak istiyorsanız mutlaka bol su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Üstelik sadece diyet devam ederken değil bitiminde verdiğiniz kiloları korumak için de bunu uygulamalısınız. Yapılan araştırmalara göre diyet döneminde bol su içmek metabolizma hızını arttırdığı için kilo vermeyi desteklemektedir. Yani sadece su içerek bile diyetinizi desteklemiş olursunuz.
  • Hedefe ulaşmanız için atmanız gerek adımlardan biri yemek yeme alışkanlığınızı değiştirmek olmalıdır. Beş dakika içinde apar topar yenen yemekler yerine en az yirmi dakika süren uzun sofralarda kalmayı deneyin. Kısa zaman sonra uzun sürede yenen yemek miktarının daha az olduğunu göreceksiniz. Sofra alışkanlıkları içinde değiştirmeniz gereken başka bir ayrıntı da tabakların büyüklüğüdür. Büyük tabak kullanmak sizi daha fazla yemek yemeye iter. En kısa zamanda tabaklarınızı küçültmelisiniz.
  • Sağlıklı zayıflamak istiyorsanız uyguladığınız diyet programını mutlaka bir sporla desteklemelisiniz. Mevsime uygun seçeceğiniz bir spor hem hızlı şekilde kilo vermenizi sağlar hem de fazla kilo kayıplarında oluşabilen sarkmalara engel olur. Kısacası fit bir görünümü garantilemek için spor şarttır. Sporu belirlerken devamlılığının olması için yaşınıza, cinsiyetinize, zevklerinize ve vücut özelliklerinize uygun olanını seçmeye çalışın. Bu sayede zayıflarken kendinizi mutlu hisseder, moral depolarsınız.
  • Spora ek olarak zayıflamayı denemiş ve bunu başarmış kişiler hakkında yazılan yazıları okuyun. Bu sayede hem izledikleri yolları öğrenmiş olursunuz hem de bu sizin için müthiş bir motive şekli olur.

Sağlıklı zayıflamak için sağlıklı beslenmek gerekir. Sağlıklı beslenerek kilo vermek için Diyetisyen Hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Scroll to Top