Sigarayı Bırakanlara Altın Değerinde Tavsiyeler

Hayatının en radikal kararlarından birini alarak sigarayı bırakmayı başarmış birçok insan bundan sonraki dönemde nasıl davranması gerektiği konusunda bocalar. Hatta kritik dönem olarak adlandırılan ilk 1 ayı sigarasız geçirmiş ancak daha sonraki süreçte bocaladığı için tekrar sigaraya başlayanlar olur. İşte bu yüzden atacağınız adımlar ve kendi içinizde alacağınız kararlar büyük önem taşır. Bu yazı sigarayı bırakanlara altın değerinde tavsiyeler içermektedir.

Sigarayı Bırakanlara Altın Değerinde Tavsiyeler

Sigarayı bırakma aşamasında yapacağınız en doğru iş sigara içen kişilerden ve bu ortamlardan uzak durmaktır. Bu sayede sigara sık sık aklınıza gelmeyecektir. Özellikle evde sizin dışınızda sigara kullanan biri varsa balkonda hatta evin dışında sigara içmesini sağlamalısınız.

Sigarayı bıraktıktan sonra buna güvenerek tek bir tane yaksam bir şey olmaz gibi düşüncelerden kesinlikle uzak durmalı ve sigarayı ağzınıza sürmemelisiniz. Unutmayın bu sadece irade işi ve tekrar başlamanız an meselesi!

Özellikle ilk 3 aylık süreçte sigara kullananlarla ilgili acı hikayeler okumaya çalışın. Bu sizi çok fazla motive edecek, sigaradan daha da fazla soğumanızı sağlayacaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra kendiniz için yeni uğraşlar edinin. Bakın bu sayede kendinizi çok daha iyi hissedecek ve güçlü olduğunuzu göreceksiniz. Bu noktada birçok farklı önerilere geliştirebiliriz. Örneğin kitap okumak, kütüphane üyeliği, iyi bir film takipçisi olmak, tiyatroya ilgi duymak, uzun sahil yürüyüşleri gibi…

Sigarayı bırakanlar için en iyi önerilerden biri de herhangi bir sporla uğraşmalarıdır. Spor sadece bedensel hareketlilik anlamına gelmez, aynı zamanda psikolojik  iyileşmeyi hızlandırır. Mevsimine uygun bir spor seçebilirsiniz. Tabi bu belirlemeyi yaparken yaşınızı, varsa rahatsızlıklarınızı, bedensel özelliklerinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Sigarayı bıraktıktan sonra şekersiz sakız çiğneyerek kendinizi oyalayabilir, ağzınızı kandırabilirsiniz. Şekersiz sakız tercih etmeye çalışın ki daha sonra diş sağlığınızla ilgili sorunlar yaşamayın!

Bol bol su içerek kendiniz için bir iyilik yapmış olmakla kalmaz aynı zamanda sigaranın sizde yarattığı boşluğunu da doldurmuş olursunuz.

Sigarasız hayata başladığınız şu günlerde kendini geliştirmeyle ilgili kitaplar okuyarak kişisel tatmin sağlayabilir, başardığınız işin büyüklüğünü hissederek bunun hazzını duyarsınız. Sonuç olarak kendinizi mükemmel hissedeceğiniz bir öneri!

Halen sigara içiyor ve sigaradan kurtulmanın yolunu arayanlar Sigara Bırakma Terapisi sayfasını inceleyebilir.

Scroll to Top