Bağışıklık Sisteminizi Zayıflatabilecek Beş Besin

Bağışıklık sisteminizi zayıflatabilecek beş besin

Beslenme şekliniz nasıl hissettiğinizi ve vücudunuzun ne kadar güçlü olduğunu etkilemektedir.

Besin öğeleri açısından yoğun ve çeşitli bir diyet bağışıklık sisteminizi desteklerken, besin öğeleri açısından düşük ve aşırı işlenmiş gıdaları yüksek miktarda içeren bir diyet bağışıklık fonksiyonunu bozar.  Bu yazıda bağışıklık sistemimizi tehdit eden 5 besinden bahsedeceğiz. Biorezonans gıda bağımlılık terapileriyle yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulup bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

1. Şeker

Ne kadar ilave şeker tükettiğinizi sınırlamanın genel sağlığınızı ve bağışıklık fonksiyonunuzu geliştireceğine şüphe yoktur. Sofra şekeri gibi kan şekerini önemli ölçüde yükselten yiyecekler, tümör nekroz alfa (TNF-α), C-reaktif protein (CRP) ve interlökin-6 (IL-6) gibi iltihaplı proteinlerin üretimini artırır. Bunlarda bağışıklık fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Dahası, yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak, enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olan iki tür bağışıklık hücresi olan nötrofillerin ve fagositlerin savunma tepkisini engelleyebilir. Yüksek kan şekeri seviyelerinin bağırsak bariyer işlevine zarar verebileceği ve bağırsak bakteri dengesizliklerine yol açabileceği, bunun da bağışıklık tepkinizi değiştirebileceği ve vücudunuzu enfeksiyona daha duyarlı hale getirebileceği gösterilmiştir. Örneğin, 562 yaşlı erişkinde 2012 yılında yapılan bir araştırmada, yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olanların, daha düşük bağışıklık tepkilerine ve daha yüksek inflamatuar markör CRP seviyelerine sahip olduğunu bulmuştur.

Benzer şekilde, diğer birçok çalışma, yüksek kan şekeri seviyelerini diyabeti olan ve olmayan kişilerde bozulmuş bir bağışıklık tepkisine bağlamıştır. Ek olarak, ilave şeker oranı yüksek diyetler, bazı popülasyonlarda romatoid artrit dahil olmak üzere belirli otoimmün hastalıklara duyarlılığı artırabilir.

Dondurma, kek, şekerleme ve şekerli içecekler dahil olmak üzere ilave şeker içeriği yüksek yiyecek ve içecek alımınızı sınırlandırmak, genel sağlığınızı iyileştirebilir ve sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu geliştirebilir.

2. Kızartılmış Yiyecekler

Kızartılmış yiyecekler, gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE’ler) adı verilen bir grup molekülde yüksek bulunmaktadır. AEG’ler, şekerlerin kızartma sırasında olduğu gibi yüksek sıcaklıkta pişirme sırasında proteinler veya yağlarla reaksiyona girdiğinde oluşur. Vücudunuzdaki AGE seviyeler çok yükselirse, bu maddeler iltihaplanma ve hücresel hasara sebep olur. AGE’lerin, enflamasyonu teşvik etmek, vücudunuzun antioksidan mekanizmalarını tüketmek, hücresel disfonksiyonu tetiklemek ve bağırsak bakterilerini olumsuz etkilemek gibi çeşitli yollarla bağışıklık sistemini zayıflattığı düşünülmektedir.

Bu nedenle, araştırmacılar, yüksek AGE içeren bir diyetin sıtma gibi hastalıklara duyarlılığı artırabileceğine ve metabolik sendrom, bazı kanserler ve kalp hastalığı gibi tıbbi durumların riskini artırabileceğine inanıyorlar. Patates kızartması, patates cipsi, kızarmış tavuk, tavada kızartılmış biftek ve kızarmış balık gibi kızartılmış yiyecekleri diyetinizden çıkarmak bağışıklığınızı destekleyecektir.

3. Fast Food ve Paketli Yiyecekler

Fast food birçok olumsuz sağlık sonucuyla ilişkilendirilmiştir. Çok sık yemek de bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Fast food ve yüksek oranda işlenmiş gıdalardan yüksek diyetler iltihaplanmaya neden olabilir, bağırsak geçirgenliğini artırabilir ve bağırsaklarda bakteri dengesizliğine neden olabilir ve bunların tümü bağışıklığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Fast food ayrıca iki tür ftalat olan bis (2-etilheksil) ftalat (DEHP) ve diisononil ftalat (DiNP) kimyasallarını da içerebilir. Ftalatlar, örneğin ambalaj veya gıda hazırlama sırasında giyilen plastik eldivenler yoluyla fast food’a sızabilir. Ftalatların vücudunuzun endokrin veya hormon üreten sistemini bozduğu bilinmektedir. Ayrıca, patojenlere karşı bağışıklık tepkinizi zayıflatabilecek ve bağışıklık düzensizliğine neden olabilecek iltihaplı proteinlerin üretimini artırabilirler.

Ek olarak, ftalatlar bağırsak bakteri çeşitliliğini azaltarak bağışıklık sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

4. Yüksek derecede rafine karbonhidratlar

Beyaz ekmek ve şekerli unlu mamuller gibi oldukça rafine karbonhidratları çok sık yemek bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Bunlar, kan şekerinde ve insülin seviyelerinde artışa neden olan ve potansiyel olarak CRP gibi serbest radikallerin ve iltihaplı proteinlerin üretiminin artmasına yol açan yüksek glisemik gıda türleridir. Ayrıca, rafine karbonhidratlar açısından zengin bir diyet, bağırsak bakterilerini değiştirebilir ve bu da bağışıklık sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilir. Rafine karbonhidratlar yerine nişastalı sebzeler, yulaf, meyve ve baklagiller gibi besleyici, yüksek lifli karbonhidrat kaynakları seçmek, bağışıklık sağlığını desteklemek için akıllıca olacaktır.

5. Yapay olarak tatlandırılmış yiyecek ve içecekler

Bazı yapay tatlandırıcılar, değiştirilmiş bağırsak bakteri bileşimi, bağırsakta artan iltihaplanma ve körelmiş bağışıklık tepkisi ile ilişkilendirilmiştir. Artan kanıtlar, sukraloz ve sakarin dâhil olmak üzere yapay tatlandırıcıların bağırsak bakteri dengesizliklerine neden olabileceğini göstermektedir. Bazı araştırmacılar, yapay tatlandırıcıların aşırı kullanılmasının bağışıklık sağlığına zararlı olabileceğini varsayıyor.

Ayrıca, kemirgenlerde yapılan bazı araştırmalar ve insanlarda yapılan sınırlı vaka çalışmaları, yüksek miktarda yapay tatlandırıcı alımının otoimmün hastalıkların ilerlemesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Özetle

Sağlıklı bir yaşam tarzı edinerek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Bu, eklenmiş şeker ve tuz, işlenmiş etler ve kızarmış yiyecekler bakımından zengin yiyecek ve içeceklerin sınırlandırılması anlamına gelir ve bunların tümü vücudunuzun bağışıklık işlevi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bağışıklık sisteminizi desteklemek için en iyisi, tam, besleyici yoğun gıdalardan zengin dengeli bir diyet uygulamak ve aşırı işlenmiş gıdaları alımınızı mümkün olduğunca sınırlamaktır. Biorezonans gıda bağımlılığı terapileriyle fiziksel olarak bağımlılığınız olan gıdalara karşı isteğinizi ve iştahınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Buna ek olarak tokluk hissini arttırarak kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Biorezonans Zayıflama Terapisi sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Scroll to Top