Sigara Nasıl Bırakılır

İster yeni kullanmaya başlansın ister uzun yıllara dayanan bir tiryakilik olsun sigara insan sağlığının en büyük düşmanı. Üstelik alışkanlık yaparak kullanıcıları kendisine tutsak hale getirmesi de ayrı bir sıkıntı. Sigara nasıl bırakılır? Kişisel bilinçlenmede ki artış, toplumsal uyanış ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ciddi çalışmalar yapması gibi hareketlenmelerle sigara kullanıcıları artık uyanışa geçmiş durumda. Çevrenizde gördüğünüz her 3 sigara kullanıcısından 1’i sigarayı bırakmak istiyor ama bunu nasıl yapacağını bilemiyor.

Sigarayı bırakmak için neler yapılmalı?

Sigarayı bırakma isteği sadece dilinizde olur da bunu yürekten istemezseniz başarıya ulaşamazsınız. Boşuna bir beklenti içine girmeyin. Eğer gerçekten istiyorsanız ve bu konuda kendinize güveniniz tamsa siz korkmayın, sigara sizden korksun!!

Sigarayı bırakmadan önce bir sağlık kontrolünden geçerek tam olarak sağlık durumunuzu öğrenirseniz sigara bırakma sürecinde ne kadar yol kat ettiğinizi daha net şekilde görürsünüz. Bu sayede motive olur, başarmanın hazzını yaşarsınız.

Sigara bırakanların deneyimlerini paylaştığı sözel sohbetlerde ya da yazılı kaynaklarda öne çıkan bir detay sigaranın sağlığa verdiği zararların listelenmesi ve bu hastalıkların incelenerek onlar hakkında bilgi sahibi olunması sigarayı bırakma konusunda oldukça büyük destekçi. Bu nedenle de sigarayı bırakmaya çalışanlara şiddetle tavsiye edilmektedir. Kısacası sizden istenen düşmanınızın nelere neden olduğunu listeleyerek somutlaştırmanız.

Sigaradan kurtulmak için manevi desteğe oldukça fazla ihtiyacınız olduğu kesin. Bunun için sigara bırakma kararınızı ailenize, yakın çevrenize ve iş yerindeki arkadaşlarınıza mutlaka anlatın. Aranızdaki bu paylaşım sizi daha güçlü hissettirecek.

Sigarayı bırakma aşamasında tavsiye edilen bir başka etkinlik de spor yapmaktır. Spor sadece bedeninizi aktifleştirmekle kalmaz aynı zamanda zihninizi de dinlendirir. Dinlenmiş bir zihin, zinde bir vücut hayatı pembe görmenize yardımcı olmaya yeter de artar bile!

Bu yolda sizin için bir başka önerimiz de nefes egzersizlerine başlamanız ve bu egzersizleri gün içinde ara ara tekrarlamanız. Nefes egzersizleri için çeşitli videolar izleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Kabaca anlatmak gerekirse; gözlerinizi kapatarak rahatlamayı deneyin. Daha sonra burnunuzdan nefes alın. Aldığınız nefesi birkaç saniye tutun, sürenin bitiminde nefesinizi yavaşça burnunuzdan bırakın. Bu sayede nefesinizi rahatlatabilirsiniz. Nefes egzersizi yaparken açık havada yaparsanız tam randıman sağlayabilirsiniz.

Bol bol su için, bir hafta kadar sigara içilen mekanlardan uzak durarak kendinizi sigaranın kokusuna maruz bırakmayın.

Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

Biorezonans yöntemi ile sigara bırakmak için bu kadar zahmete gerek yok. Biorezonans sigara bırakma terapisi tek seans olarak yapılır ve 45 dakika sürmektedir.

Scroll to Top