Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olacak

sigarayi-biraktiktan-sonra-neler-olacakKimine göre sadece basit bir eğlence, kimine göre bir tutku, kimine göre ise yalnızlığın arkadaşı olan sigara sağlığınızın bir numaralı düşmanıdır. Üstelik bu düşmanlık daha ilk sigarayla kendini göstermeye başlar. İçtiğiniz her sigara dişlerinizden cildinize, gözlerinizden iç organlarınıza kadar vücudunuzun her karesine zarar verir. İşte bahsettiğimiz bu zararların farkına varanlar sigaradan kurtulmak ve gelecekteki günlerini hem dumansız hem sağlıklı geçirmek için harekete geçmektedir. Peki Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olacak.

Sigaradan kurtulmak ve sağlıklı günlere merhaba demek belli bir süreçte gerçekleşir. Yani he deyince oluveren, tek nefeste başarabileceğiniz bir şey olmamakla birlikte biraz sabır ve kararlılıkla halledebileceğiniz bir sorundur. Bu süreci atlatırsanız önünüzde aydınlık günler sizi bekliyor olacak.

Peki Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olacak?

Sigarayı bırakmanızın ardından vücudunuzdaki değişimi gözlerken şaşıracaksınız. Çünkü bu değişim oldukça hızlı olacak. Örneğin ilk değişimi kan basıncınız ve nabzınızda göreceksiniz. Eğer 20 dakikadır sigara içmiyorsanız hem nabzınız hem de kan basıncınız normale döner. El ve ayaklarınızdaki yavaşlayan dolaşım olması gereken seviyesine ulaşacaktır.

İçtiğiniz her sigara kanınızdaki oksijen seviyesini düşürür. Bu nedenle de kanın taşıdığı oksijen miktarınız her zaman düşüktür. İşte sigarayı bıraktığınız 10 saatlik zaman diliminde bu miktar hızla yükselir ve normal seviyeye ulaşmaya yakınlaşır. Bunun bir sonucu olarak sigaradan kaynaklı kalp krizi geçirme riskiniz azalır.

Eğer 24 saattir sigara içmiyorsanız artık vücudunuz karbonmonoksitten arınmış demektir. Bu değişim yenilenmenin en bariz örneğidir.

İçtiğiniz her sigarayla vücudunuza depoladığınız nikotini artık atma zamanınız geldi. Eğer 48 saattir sigara içmemeyi başarabildiyseniz kanınızdaki nikotin düzeyi azalmaya başlar. Buna ek olarak hem koku hem de tat alma duyunuz tekrar yükselir. Yediğiniz her şey daha lezzetli ve güzel gelmeye başlar.

Sigarasız geçirdiğiniz 2 haftalık süreçte vücudunuzun dolaşım sistemi kendini yenileme sürecini hızlandırır ve eğer 3 ay kadar sigara içmezseniz dolaşım sisteminiz artık tamamen normale döner.

3 – 9 aylık süreçlerde ise sigaranın size hediyesi olan kuru öksürüğe veda edersiniz. Bununla birlikte hırıltılı nefes alış verişiniz düzelmeye başlar. Daha uzun ve derin nefes alabilmenin güzelliğini yaşarsınız.

1 yıllık süreyi başarıyla geçirdiyseniz sigara kaynaklı koroner kalp hastalığına yakalanma riskiniz ortalama yarı yarıya azalır.

10 – 15 yıl sonra ise vücudunuzun işleyişi sigara içmeyen bir insanınkiyle aynı noktaya ulaşır.

Biorezonans sigara bırakma terapisi sayfasını inceleyerek sigarayı bırakmanın kolay yolu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top