Bedensel değil, bütünsel

Bach çiçekleri kendi özümüzle bağlantımızı kaybettiğimizde tekrar bağlantı kurmamızı sağlayarak doğal dengemizi bulmamıza yardımcı olur.

Yarını Beklemeyin

Bedenin sağlığı zihin ve bedenin uyum içinde olmasına bağlıdır. Uyum bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Sağlık; beden, zihin, ve ruhun uyumlu olma halidir. Dr. Edward Bach

Dr. Edward Bach Kimdir ?

Edward Bach 1906-1913 yılları arasında Birmingham ve Londra’da tıp eğitimi aldıktan sonra bakteriyoloji ve immünoloji bölümlerinde çalışmaya başladı. 1917 yılında kötü huylu bir dalak tümörünü yarım kalan işlerini bitirme azmiyle yenerek tekrar sağlığına kavuştuktan sonra Londra homeopati hastanesinde çalışmaya başladı. Belli başlı bağırsak bakterilerinin kronik hastalıklarla ilişkilerini incelemeleri sonucunda bazı aşılar geliştirdi.

Araştırmalarının ileri aşamalarında bazı bakteri gruplarıyla bazı kişilik özellikleri arasındaki bağları araştırıp, eşleştirmeyi başardı. 1920’de kendi laboratuvarını ve muayenehanesini kurdu. “Aynı kişisel özellikler ve tepkiler aynı hastalıklara neden olur” tezinden yola çıkarak çalışmalarını ve gözlemlerini hastalıklarla psikolojik durumlar arasındaki bağlantılar üzerine yoğunlaştırdı. Amacı kronik hastalıklara karşı yardımcı olabilecek yan etkisi olmayan alternatif çözümler bulmaktı.

Bach çiçekleri terapileri nasıl ortaya çıktı ?

Dr. Edward Bach 1930 yılından itibaren kendini doğada bulunan şifalı bitkileri aramaya adadı ve 1936 yılına kadar bugün Bach çiçekleri olarak tanıdığımız 38 çiçeği araştırıp tespit etti. Dr. Edward Bach’a göre bazı bitkilerin (özellikle çiçeklerin) kişideki bazı negatif duygusal özellikleri azaltıp pozitif özellikleri arttırdığını keşfetti. Dr. Edward Bach’a göre; Bach çiçekleri özümüzle bağlantıyı kaybettiğimizde tekrar bağlantı kurmamızı sağlayarak doğal dengemizi bulmamıza yardımcı olur. Bu sayede duygusal blokajlar çözülerek fiziksel rahatsızlıklara karşı vücudun kendi kendini iyileştirmesinin önü açılır. Biorezonans Merkezi. Yıllar içinde Dr. Edward Bach’ın kullandığı sistem yayıldıkça yayıldı ve Bach çiçekleri  (Bach Flowers) olarak bilinen terapi sistematiği “bütünsel tıp” konusunda çalışan terapistlerin ruhsal problemler için kullandığı yöntemler arasına girdi. Bach çiçekleri terapisinde kullanılan 38 adet bitki var. Yani 38 farklı guruba ayrılmış farklı ruhsal yapı. 38 farklı kişilik özelliği, 38 farklı duygusal nitelik.

Bach çiçekleri ilaç mı?

Bach çiçekleri kürleri ilaç değil, bazı bitkilerin homeopatik kürleri. Yani içindeki bitkisel ekstre aslında “çok çok az” . Yani aslında o bitkinin fiziksel yapısını değil de “enerjisini” kullanıyoruz. Yaptığımız şey tanımlı çiçeklerin enerjisini kullanarak kişinin enerjisini değiştirmek. Bu sebeple de Bach çiçeklerinin herhangi bir ilaçla etkileşmesi mümkün değil ya da bir yan etki yaratması olası değil. Bach çiçekleri terapisini merkezimize bağımlılık terapileri için gelen danışanlarımıza hediye ediyoruz.

Bach çiçekleri ne kadar süre içinde etki eder?

Bach çiçekleri kullanılmaya başlandıktan sonra kürlerin etkileri bir iki hafta içinde – yavaş yavaş hissedilir. Ama etkinliğin hemen birkaç gün içinde de ortaya çıkabildiğini de görüyoruz. Bach çiçekleri kürünün normal koşullarda 1 ay kadar kullanılmasını istiyoruz. Sonrasında ise seçilmiş bazı çiçeklere artık gerek kalmadığını görüyoruz, yani bir ay kadar sonra artık kişi değişmiş olduğunun farkında olarak bazı çiçeklere ihtiyaç kalmadığını iletebiliyor ve bu durumda tedaviyi sadece kalan konular üzerinden sürdürüyoruz.

Biorezonans ile bach çiçekleri nasıl kullanılıyor?

Önce Bach çiçekleri konusunda hazırladığımız bir formun sizin tarafınızdan incelenmesini ve soruların cevaplanmasını rica ediyoruz. Size uygun olan Bach çiçekleri doldurduğunuz forma göre karar veriliyor. Bu görüşme sonrasında sizin için uygun olan Bach çiçekleri (Bach Flowers) karışımı Quitt terapileri kapsamında seansta kullanıyoruz. Problemin niteliğine göre, bazen diğer rezonans terapilerini de bu seansa ekleyebiliyoruz. Seansın bitiminde, size özel olarak hazırlanmış Bach çiçeklerini karışımını günlük kullanım için sprey şeklinde size veriyoruz. Spreyler gün içinde birkaç kez dil altına sıkarak kullanılıyor.

Bach çiçekleri ve özellikleri

Rock Rose (Laden – Kaya Gülü)

 • Korku, dehşet, histeri hali, panik atak.. İleri derecede dehşet hissi.RockRose (KayaGülü)
 •  Zaman zaman ani dehşet ve panik hissi yaşıyorum.
 • Korktuğum zamanlarda muhtaç ve çaresiz hissediyor, donakalıyorum
 • Sık sık kabus görüyorum.

Bu kür kontrol edilemez korku, dehşet ve panik halleri içindir. Her zaman mantıklı olmasa da kişi için daima gerçektir. Bu ruh haline sahip insanlar gerçekten korku içinde olurlar ve bu nedenle titreyebilir veya terleyebilirler. Korku; bir kazadan, hastalık nedeniyle yapılmış bir ameliyattan kaynaklanabilir. Rock Rose (Kaya Gülü) Kaya Gülü tüm bu durumlarda kullanılabileceği gibi tekrar eden kabuslar.

Mimulus (Misk Otu)

Hastalıkağrıkaza veya talihsizlik gibi sıradan ve bilinen şeylerden korkma. Belirli bir konuyla ilgili korku veya huzursuzluk hissi. Örümcek korkusu veya yükseklik korkusu gibi..Mimulus Miskotu

 • Örümcek, hastalık gibi tanımlayabildiğim bazı şeylerden korkuyorum.
 • Utangaç, fazlasıyla hassas ve alçak gönüllüyüm.
 • Kolayca tedirgin oluyor ve mahçup hissediyorum

Mimulus kürü hayatta bilinen, hergün olabilecek şeylere karşı duyulan korkuların üstesinden gelinmesinde etkilidir – hastalanma, fakirlik, yalnız yaşama, seyahat etme, yaralanma veya ölüm korkusu. Bu kür, kişilik ne olursa olsun tüm korkularda yardımcı olsa da belirgin bir mimulus karakter tipinden de bahsetmek mümkündür. Mimulus ruh haline sahip insanlar, çoğunlukla başkalarından korkar ya da utangaç, ürkek veya çekingen olurlar. Tanımadıkları insanların yanında rahat.

Cherry Plum (Erik Ağacı)

 • Aklın, duyguların veya bedenin kontrolünü kaybetme korkusu; intihar eğilimleri, sinir krizleri. Gergin, çaresiz….
 • Zaman zaman kontrolümü kaybetme korkusu yaşıyorum.
 • Aniden çöken öfke krizleri yaşıyorum.
 • Zaman zaman çıldıracakmış gibi hissediyorum

Bu remedi aklını kaybedeceğini, delireceğini veya başkalarına ve kendine zarar verebilme güdüsü olabileceğine dair korkular yaşayanları hedefler. Bu nedenle intihar eğilimleri olanlar için doğru bir tedavidir. Bach çiçekleri Kiraz Eriği durumu uzun süreli bir anksiyete veya depresyon dönemi ardından ortaya çıkabilir ve çaresiz, umutsuz zihinsel yapıdaki insanlar çoğunlukla sinir krizi veya aklını yitirme noktasında olabilirler. Bununla birlike bu remedi, ruh halinin akut veya aniden bozulması hallerinde de etkilidir. Duygusal hakimiyetin yitirildiği anlar kendini ani patlamalar veya irrasyonel ve bazen.

Aspen (Titrek Kavak)

 • Belirsiz, sebebi bilinmeyen korkular, dehşet veya kabuslar, açıklanamayan endişe, huzursuzluk hissi…
 • Sık sık nedenini açıklayamadığım biçimde kaygı hissediyorum.
 • İçimde kötü bir şeyler olacağına dair gizli bir his var.
 • Sabahları kaygı içinde uyanıyorum

Titrek kavak ya da namı diğer titreyen ağaç, adını rüzgarda titrercesine hareket eden yapraklarından alır. İşin ilginç yanı Titrek Kavağın korku için bir kür olmasıdır. Bilinen şeylerden korkmanın kürü Mimulus‘tur. Titrek kavak daha çok bilinmeyene/belirsizliğe karşı duyulan rahatsız edici ve bazen de sebepsiz yere panik yaratan korkular içindir. Titrek Kavak korkusu tedirginlik, kaygılı beklentiler…

Red Chestnut (Kızıl Kestane)

 • Başkalarının (özellikle yakınlarının) başına kötü bir şey geleceği endişesi veya güvende oldukları üzerine korku düzeyinde endişe duyan.
 • Sevdiklerim hakkında fazlasıyla düşünceli ve endişeliyim.
 • Başkalarının problemleri beni strese sokmakta ve rahatsız etmekte.
 • Sevdiklerimin başına kötü birşeyler gelebileceğinden kaygılanıyorum.

Bu kür sevdiklerine bir şey olacağından endişe duyan kişiler için kullanılmaktadır. Çocukların evden ilk defa uzak olması, eşinin uzun bir seyahate çıkması gibi konularda endişe duymak çok normaldir ancak bu küre ihtiyaç duyan kişi için bu korku mantık dışına taşar. Bu insanlar çaresizce oturup sevdiklerinin başına birşey gelebileceğinden, çocuğu hastalık kapacağından, eşinin bir kaza geçireceğinden endişe duyar ve sevdikleri tekrar yanında olana kadar rahat edemez. Bu insanlar kendileriyle ilgili endişe duymazlar, odaklandıkları tek şey yakınlarının güvende olmasıdır. Sevgileri Hindiba (Chicory) kişiliği gibi bencil veya sahiplenici değildir ancak hep korku içinde ve endişe dolu olduklarından Hindiba (Chicory) kişiliği gibi yakınlarının üzerine fazla düşüp onları boğabilirler. Kızıl kestane kürü bu yapıya sahip insanların korkularına bir perspektif kazandırarak yaşadıkları endişeleri mantık çerçevesine yerleştirmelerine yardımcı olur.

Water Violet (Dere Menekşesi)

 • Yalnız kalma ve başkalarından uzak olma isteği. Gururlu ve alakasız olma. Kendi başına olmaktan memnun olma ancak bazen yanlız hissetme.
 • Soğuk ve ilgisiz olduğum izlenimini veriyorum.
 • İşim başımdan aşkın olduğunda yanlız kalmayı tercih ederim.
 • Çoğunlukla insanlarla bağlantı kuramıyorum.

Oak ve Vine da olduğu gibi Water Violet-Su Menekşesi hali çok olumlu özellikler barındırır. Bu yapıdaki insanlar, bitkinin kendisi gibi gururlu ve dimdik ayakta olur. Hayatta daha sessiz-sakin unsurlardan zevk alır ve bu nedenden ötürü daha vakur olurlar. Sessizce hareket ederler, kendilerinden emin olurlar; sakar veya sabırsız olmazlar. Sosyal olma zorunluluğu hissetmez, kalabalık sosyal ortamlar yerine seçilmiş birkaç kişiden oluşan kendi arkadaş çevresinde olmayı yeğlerler. Hayata bakışları üstünlük içerir ve kendilerini yine kendilerine saklarlar.

İmpatiens (Kına Çiçeği)

 • Birşeyleri beklemek benim için çok zor.
 • Sabırsızım ve kolayca sinirlenmekteyim.
 • Kendi başıma çalışmayı yeğlerim

Latince isminden anlaşılacağı gibi sabırsızlık (= impatience) ve asabi hisler için etkilidir. Bu ruh halindeki insanların düşünceleri ve eylemleri hızlı olur. Herşey aceleyle yapılır, hiç birşey bekleyemez. Bu yapıdaki insanlar, kendilerine kıyasla yavaş hareket eden insanlara karşı acımasız olma eğilimindedir. Zaman zaman başkalarının cümlelerini veya yapmakta oldukları işi tamamladıkları görülür. Sabırotu insanları huzursuz, huysuz ve sinirleri gergin olabilir. Hızlı konuşur ve hareket ederler; vücut dilleri kendilerini belli eder.

Heather (Funda)

 • Kendi kendileriyle fazlaca uğraşan, Konuşkan fakat yalnız, başkalarının varlığına muhtaç olanlar.
 • Kendi sorunlarım içinde obsesifçe boğulup gidiyorum.
 • Yanlız kalmayı sevmiyor, başkalarıyla konuşma isteği duyuyorum.
 • Sohbetler sırasında çoğunlukla konunun kendi üzerimde kalmasını sağlarım

Funda insanları çok konuşkandır. Dr. Bach bu türden insanlara espiritüel şekilde “yakaya yapışanlar” ismini vermiştir, çünkü böyle kişiler karşısındakilere iyice yaklaşıp yüz yüze konuşmaktan hoşlanırlar. Bununla birlikte, bu kişiler ilgi çekmek için karşısındakine temas etme, dürtme ve koluna girme eğiliminde olur. Kendileri, aileleri ve arkadaşları hakkında konuşmaktan hoşlanırlar, hasta olduklarındaysa sadece sorunlarından söz ederler. Dinleyenler konuşmaya dahil olmakta zorlanır.

Agrimony (Kasıkotu)

 • Sorunları gidermek için gülümseyen bir yüz takınma isteği hissetmek.Agrimony (Kasıkotu)
 • Sıkıntılarını/ sorunlarını mizahla gizleme.
 • Duygularımı neşeli bir tavrın arkasına saklarım.
 • Tartışmaktan hoşlanmam ve sürtüşme olmamaması için sıklıkla diğerlerinin istediklerine razı olurum.
 • Kendimi kötü hissettiğimde gıda, alkol, uyuşturucu, ilaçlara vs. başvururum

Bu remedi, duygularını cesur ve gülümseyen bir yüz arkasına saklayanlar içindir. Normalde güleryüzlü ve mutlu insanlardır; çoğunlukla hareketlidirler ve neredeyse kimse bireyin içinde gizlenmiş anksiyetenin farkına varamaz. Ağrı/acı, endişe hatta hastalık küçümsenerek geçiştirilir, herşey yolunda gözükür. İçlerinde yaşadıkları acılar zaman zaman bir işkenceye dönüşebilir.

Centuary (Kantaryon)

 • Hayır demekte güçlük çeken insanlar.Centuary (Kantaryon)
 • Herkesi memnun etme kaygısı yaşayan, mutsuzluk ve yüzleşmelerden kaçınanlar.
 • Çoğunlukla kendimi memnun etme ihtiyacımı göz ardı ederim.
 • “Hayır” demekte güçlük çekiyorum.
 • Kolaylıkla başkalarının etkisi altında kalıyorum.

Bu kür kendi hakkını aramakta zorlanan bireylere güç ve cesaret verir. Bu insanlar iyilikle doludurlar ve daima yardım etmeye hevesli olurlar. Hiç kimseyi üzmek istemediklerinden karşılarındakine “hayır” demek yaradılışlarına aykırıdır; sakin ve cömert yapılarından dolayı kolaylıkla birileri tarafından hükmedilebilir veya manipüle edilebilirler. Çoğunlukla iyi niyetlerinden faydalanan daha güçlü, daha baskın kişiliklerin kurbanı olurlar. Kantaron insanı fazla çalışmaktan yorgun.

Walnut (Ceviz Ağacı)

 • Değişim, Hayattaki değişikliklerle baş edebilmede zorlanma.
 • Durumlar, insanlar ya da değişimler nedeniyle etkilenmeye açık olma hali.
 • Hayatımda bir değişim noktasındayım–yeni bir yere taşınma, yeni iş vs.
 • İnsanlar ve durumlar nedeniyle gücüm emiliyor.
 • Kendi istediklerimi yapabilecek kadar özgür olmak istiyorum.

Walnut değişimin kürüdür. Yeni bir çevreye, yeni bir işe veya düzene, yeni bir ev veya ülkeye uyum sağlamakta zorluk çekenler içindir. Geçmişle olan bağlarını koparıp, eski anılardan kurtularak yeni bir hayata başlama konusunda yardımcı olur. Kişinin hayatında yaşayacağı değişikliklere, boşanma-ayrılma, yeni bir eve taşınma durumlarına, çocuklarda süt dişi dökme, ergenlik, menopoz gibi fiziksel değişimlere, gebelik haline ve menstrüal döngülerdeki farklılıklara alışmasına destek olur.

Holly (Çobanpüskülü)

 • Kızgınlık, sinirlilik, kıskançlık, kuşkuculuk gibi hislere yenik düşen insanlar.Holly (Çobanpüskülü)
 • Başkalarından şüphe duyuyorum.
 • Memnuniyetsiz ve mutsuz hissediyorum.
 • Kıskançlık, güvensizlik veya nefret dolu hissediyorum.

Bu kür kıskançlık, imrenme, nefret, öç alma ve şüphecilik için etkilidir. Yaşanan hisler güçlü ve baskındır; öfke ya da kızgınlık krizlerine neden olabilir. Daha içe dönük, somurtkan pişmanlık türünde duygular yaratan durumların tedavisinde Willow (Söğüt) kullanılırken , Çobanpüskülü-Holly öfke krizi durumlarında daha etkili olmaktadır. Sözkonusu kişinin karakterine bağlı olarak bu hisler farklı oranlarda dışa vurulur. Bazı insanlar hislerini belli etmez, bazılarıysa öfkelerini gem vurmadan ifade.

Larch (Karaçam)

 • Yetersizlik hissi; kendine güven eksikliği.
 • Kendime güvenim eksik.
 • Başkalarından aşağı hissediyor ve çoğunlukla cesaretimi yitiriyorum.
 • Başarısızlıktan başka birşey bekleyemiyorum.

Karaçam dalları üzerinde bulunan kızıl çiçekler kendine güveni eksik olanlarda etkilidir. Karaçam-Larch, kabiliyeti olduğu halde kendine inanmayan, dolayısıyla geri planda duran ve yerini başkalarına kaptıran insanlar içindir. Yaşanan bu güvensizlik hali, böyle insanların hayatta karşılarına çıkan fırsatları tepmelerine neden olur. Böyle insanlar önlerine çıkan fırsatlar karşısında büyük olasılıkla “ben bunu başaram ki” benzeri birşeyler söyler; kendi becerilerine şüpheyle yaklaşır, başarısızlıktan korkarlar.

Pine (Çam)

 • Suçlu hissetme ve çoğu zaman boş yere kendini suçlama.
 • Değersiz ve diğerlerinden aşağı hissediyorum.
 • Kendimi sık sık suçlarım.
 • Yanlış giden şeyler için kendimi suçlarım

Pine  kürü suçluluk hissi için etkilidir. Bunun kaynağı kişinin geçmişinden bir olay, yıllarca içine attığı suçluluk duygusu olabilir bazen de daha güncel unsurlar söz konusu olabilir. Bu küre sıkça ihtiyaç duyan insanlar daima kendilerini suçlayan hatta bazen başkalarının hatalarından ötürü suçluluk duyan ve özür dilemek zorunda hissedenlerdir.

Elm (Karaağaç)

 • Ağır sorumluluklar ve baskıların altında ezilme hissi
 • Sorumluluklarım altında ezildiğimi hissediyorum
 • Baskı altında verimli olamıyorum
 • Geçici olarak kendime olan güvenimi yitirdim

Karaağaç kürü, işyerinde ve aile ortamındaki yükümlülükleri nedeniyle ortaya çıkan baskı ve sorumlulukların altında ezildiğini düşünenler; dolayısıyla yetersiz veya tükenmiş hissedenler içindir. Bu insanlar genelde başarılı olurlar ve genelde sorumluluğu yüksek pozisyonlara sahip olurlar ancak, sorumlulukları üst üste binmeye başladığında bu yükü taşıyamaz hale gelirler. Karaağaç hali, böylesine zamanlarda paniğe neden olup durumla baş edemez konuma gelinmesine neden olur.

Sweet Chestnut (Tatlı Kestane)

 • Son raddede zihinsel ve fiziksel acı; dayanma noktalarının en sonunda olanlar. Acı bir üzüntünün pençesinde olanlar.
 • İleri derecede zihinsel veya duygusal üzüntü hissediyorum.
 • Dayanma noktamın sonuna geldim.
 • Tam anlamıyla çaresizlik içindeyim, umudumu yitirdim.

Bu kür, çaresiz zihinsel ıstırap, tam anlamıyla keder hissi, tünelin sonunda ışığı görememe halleri içindir. Bu yapıdaki insanlar hayatta yaşamaya değer hiç birşeyin kalmadığına inanır. İçlerindeki üzüntü o kadar fazla olabilir ki, fiziksel olarak acı veya yalnızlık hissedebilir, kalpleri kırık olabilirler. Bazı anlarda sıkıntılarından öyle bunalırlar ki ölmek bile isteyebilirler. Ancak genelde intihar eğilimleri yoktur çünkü, ölümün bile onları acılarından azat edeceğine inanmazlar.

Star of Bethlehem (Akyıldız)

 • Yaşamımda kötü bir şok ve ardından büyük bir üzüntü yaşadım.Bach Star of Bethlehem (Akyıldız)
 • Geçmişte yaşadığım hoş olmayan deneyim içimde tekrar tekrar dile geliyor.
 • Ya da… içimde hatırlamaya cüret edemediğim kötü bir yara var.
 • Yaşadığım kayıp veya korkuyu hiçbir zaman tam olarak atlatamadım.
 • Aldığım kötü bir haber beni çok kolay yere yıkabilir.
 • Arkadaşça olmayan, yaralayıcı-acıtıcı bir savaşı kaldıramam.
 • Fiziksel ya da duygusal olarak çok kolay yaralanıyorum.
 • Başkalarının edepsizlikleri ve hoyratlıkları beni şoke ediyor.
 • Bir kaza ya da ameliyat sonrasında artık kendim gibi hissedemiyorum.
 • Yavaş reaksiyon veriyorum, uyuşmuş gibi…
 • Fiziksel arazlar çekiyorum. Örneğin hissizleşme, duyarsızlaşma, yürüyüşümde bozulma, sesimde değişiklikler, vücudumda ödem gibi.
 • Rahatlık ve konforu kabul etmekte zorlanıyorum.
 • Hep aynı kabusu görüyorum.

Bu Dr. Bach’ın şok için uyguladığı bir remedidir. Bu kür, bedende, örneğin kaza nedeniyle yaşanacak bir travma, alıncak kötü bir haber veya bunaltıcı olaylara tanık olunduğunda kullanılır. Kişinin yaşayacağı ağır üzüntü sonrasında insanların acılarıyla yüzleşmelerine ve yaşadıkları acı ve kederle başa çıkmalarına yardımcı olur. Bazen insan bir yakınını kaybettiğinde hislerini tam olarak ifade edemez. Kişi ağlamak istese de bir damla gözyaşı dökemeyebilir. Akyıldız deyim yerindeyse bu tıkanıklığı açar ve zihnin yaşadığı üzüntü halini rahatlatır. Yaşanan şok, kişiliğe bağlı olarak içe atılabilir ancak zamanla, hatta bazen yıllar sonra kendini değişik şekillerde göstermeye başlayabilir. Tedavi başka bir sorun nedeniyle uygulanıyorsa, şok içe atılmış olsa dahi, sorunun nedeni olarak tanımlanabiliyorsa Akyıldız her zaman tedavi sürecine dahil edilmelidir. Eğer şok gecikme olmadan tedavi edilebilirse travmanın yaratacağı etki daha az olacaktır. İşte bu nedenden ötürü, Dr. Bach Akyıldızı Acil Durum kürüne dahil etmiştir.

Willow (Söğüt)

 • Küskün, içerlemiş, alınmış ve kızgın hissediyorum. Hayat bana adil değil.bach willow
 • Kader benim çabalarımı görmüyor. Hak ettiğim şekilde yaşamıyorum.
 • İçinde bulunduğum durum benim eserim değil. Başkası ya da kader…Kurtulmam da mümkün değil.
 • Hayattan isteklerim var fakat bunları yapmak için gücüm ya da hazırlığım yok.
 • Başkalarının neşeli ve iyimser hislerini bilinç dışı olarak engelleyip bastırabiliyorum.
 • Dargın, gücenmiş ve somurtkan bir tarzım var. Hayattan uzaklaşıyorum.
 • İçimde dile gelmemiş bir kızgınlık köpürüyor, ama biliyorum, patlamayacak.
 • İçimdeki negatifliği kabul etmem mümkün değil, bundan dolayı da hiçbir şey değişmeyecek.

Hayatta şanssızlıklar ya da badirelere uğramış ve bunları şikayetsizce kabullenmekte zorluk çeken ve hayatı daha çok kendisine getirdiği başarıların miktarıyla değerlendiren kişilerdir. Çok daha fazlasına layık olduklarını ve bu yaşadıklarını hak etmediklerini düşünürler. Hayatın ya da çevresindekilerin onlara adaletsiz davrandığı kanısıyla içerlemiş hissederler; neden bu kadar zorluk çektiklerini düşünüp dururlar. Kendilerine acırlar… Başkalarına söylenirler… Surat asarlar. Bir mağduriyet ve “zavallı ben” hissi ağır basar. Olan biteni affetme, unutma ya da olduğu gibi kabul etme davranış modelini uygulayamazlar. Neşeli olmak zor gelir, şeylerin olumlu tarafını görmede zorlanırlar. Sonuçta; “Hayatta mutluluk duyacak pek bir şey yoktur”. Bu kür böyle insanların bulundukları çıkmazdan kurtulmalarına ve hayata karşı daha olumlu ve umutlu bakmalarına yardımcı olur.

Crab Apple (Yaban Elması)

 • Her seviyede temizlik ve saflık konusuyla fazla ilgileniyorum. Zihinsel-duygusal temizlik düzeyimin “fazlasıyla” farkındayım.Bach flower Crab Apples
 • Kendimi ve düşüncelerimi temizleme, boşaltma ihtiyacı hissedebiliyorum.
 • Günahkar, lekeli ve kirli hissettiğim oluyor.
 • Benim için her şey mükemmel bir sırada ve düzende olmalı. Bu olmadığında esas işime başlayamayabiliyorum.
 • Çevremde dağınıklık varsa kendimi çok rahatsız hissediyorum. Hayat biraz olsun karıştığında kendimi çok rahatsız hissedebiliyorum. Her şey organize ve sıralı olduğunda daha rahatım.
 • Evimin temizliği ve düzeni ile ilgili çok titizim.
 • Küçük şeyler üzerine fazla düşünme / obsesif olma eğilimindeyim.
 • Kendi cildimdeki problemler, terli ayaklar, siğiller vs den iğrenebiliyorum.
 • Toz, pislik, mikroplar, böcekler, sinekler konusunda hassasım.
 • Yoğun temizlenme ihtiyacı hissettiğim olabiliyor. Elimi yarı saplantılı da olsa devamlı yıkama ihtiyacı hissettiğim oldu.

Bu “temizleyici kür” olarak bilinir ve bireyin örneğin hastalık, hava kirliliği, pis bir objeyle veya steril olmayan bir maddeyle teması sonucu “kirlenmiş” hissettiği ve “ temizlenme gerekliliği” duygusunun ağır bastığı durumlarda etkilidir. Bazı zamanlarda hakim olunamayan bu kirlenmişlik hissi yıkanma ve temizlenme faaliyetinin normal dışı düzeylere çıkmasına da yol açabilir. Bu kişiler genelde evleriyle gurur duyar, hijyen konusuna bir hayli önem verir ve örneğin restoranda yemek yemeden önce çatal-bıçağının temizliğini kontrol eder. Yaban Elması kişinin aynadaki yansımasına baktığında bir çeşit rahatsızlık duygusuna kapılması durumunda ya da gıdalardan ve yemek yemekten, bedensel fonksiyonlardan, cinsellik veya hastalıktan “ iğrenmesi” durumunda da etkilidir.

Bu kürün başka bir özelliği de akılları en önemsiz detaylarla dolu olan ve bu nedenle daha önemli konuları görmezden gelen kişiler üzerindeki etkinliğidir. Bu kür, insanların olayları “gerçek” haliyle algılamalarına olanak verir. Dr. Bach bunu “aklımızda ve bedenimizde sevmediğimiz her şeyden kurtulmaya yarayan kür” olarak tanımlamıştır.

Oak (Meşe)

 • Ne pahasına olursa olsun üzerime düşeni yaparım. Güvenilir biriyimdir…Bach Flower Oak (Meşe)
 • Kendimi tüketircesine çalışırım. Hiç şikayet etmeden.
 • Dayanıklılığım çok yüksektir ama kendi ihtiyaçlarımı göz ardı ederim.
 • Başladığım işi bitirmem gerekir ama kendi ihtiyaçlarımı göz ardı ederim.
 • Güçlü bir görev ve sorumluluk duygum var ve hiçbir zaman vazgeçmem.
 • Vücudumun dinlenmem için verdiği uyarıları göz ardı ederim.
 • Yorgunluk ya da güçsüzlüğümün başkaları tarafından görülmesini istemem.

Cesur insanlardır, büyük bir güçle ve azimle savaşırlar. Durumu iyileştirmek için ardı ardına her şeyi denerler. Vazgeçmezler ve umudu kaybetmezler… Durum tamamen ümitsiz olsa da, savaşçıdırlar. Aynı meşe ağacı gibi sağlam ve güvenilir olurlar. Diğer insanlar meşe tiplemesinin bu güçlü, koruyucu ve yol gösterici özellikleri nedeniyle sıklıkla meşe insanına yaslanırlar. Meşe tiplemeleri hasta veya çok yorgun olduğunda bile zorluklara karşı hala direnirler. Aslında bu tipler yorgunluklarını ya da hastalıklarını önlerinde bir engel olarak kabul ederler. Zayıf, yorgun ya da hasta hissettiklerinde de bu yüzden mutsuz ve kendilerine kızgın olurlar. Meşe kürünün ihtiyaç duyulduğu anlar ise burada bahsedilen karakter özelliklerinin aşırı uçlara geldiği, kişinin görev ve sorumluluk duygusu altında ezildiği, her şey umutsuz olsa bile çabalamaktan vazgeçemediği ve kendi bedeninin yakarışlarını görmezden geldiği durumlardır.

Cerato (Boynuzlu Çiçek)

 • Kendinden şüphe etme, kararsızlık, sıklıkla akıl sormak ve yaptıklarına onay beklemek, kendi düşüncelerinin doğruluğu hakkında telkine ihtiyaç duyanlar.
 • Sürekli olarak kendim hakkında ve tekrar tekrar düşünüyorum.
 • Kendi sezgilerimden şüphe ederek sürekli tavsiye arayışında oluyorum.
 • Kafa karışıklığı ile sıklıkla fikir değiştirebilirim.

Bu kür kendi kararlarına güvenmeyen bireyler içindir. Herhangi bir karar aldıklarında bunu hemen sorgulamaya başlarlar ve çoğunlukla emin olmak, telkin ve onay almak amacıyla başkalarına danışırlar. Başka bir deyişle, bu türden kişiler danıştıkları insanların düşünce ve görüşleri tarafından kolaylıkla yanlış istikamete yönlendirilebilirler. Bu kişiler “şunu veya bunu yapmam gerektiğini BİLİYORDUM” diyebilir. Bach çiçekleri Ya da arkadaşlarına “Ne yapmam gerekiyor?”, “Sen olsaydın ne yapardın?” türünden sorular sorup, önerileri dinledikten sonra yine kendi bildiğini uygularlar! Cerato türü kişiler ikilemleri üzerine o kadar çok düşünür ki, bir çok fırsatı farkında olmadan teperler.

Scleranthus (Yıllık Yumaklıot)

 • Kararsızlık hali, ruh hali değişiklikleri.
 • Karar verme aşamasında zorlanmaktayım.
 • Fikir ve görüşlerimi sıkça değiştiririm.
 • Duygusal modumda yoğun gel-gitler yaşayabiliyorum.

Bu küçük bitki kararsızlık nedeniyle sıkıntı hisseden kişiler içindir. Bu türden insanlar iki şey arasında seçim yapmakta zorlanırlar ve bu durum günlük konularda olduğu gibi hayatı etkileyecek daha önemli olaylarda da bir sorun haline gelir. Herhangi bir karar alma aşamasına gelindiğinde ikilem yaşanır. Örneğin alışveriş yaparken iki gömlek beğenebilir, ikisini üzerinde deneyebilir ve ardından uzun süreler boyunca ikisi arasında seçim yapmakta zorlanabilirler.

Gentian (Büyük Kantaron)

 • Bir başarısızlık sonrası cesaretin kırılması, kendinden şüphe etme, cesaretini kaybetme…
 • Engeller karşısında cesaret ve isteğimi kolaylıkla yitiriyorum.
 • Zorluklarla karşılaştığımda kolaylıkla inancımı ve enerjimi yitiriyorum.
 • Hayata karşı sıklıkla şüpheci ve kötümserimdir.

Bu kür, bir hayal kırıklığı sonrasında ortaya çıkan keder ve cesaret kırılması halleri içindir. Bach çiçekleri Buna örnek olarak, bir sınav veya mülakatta başarısız olmak, işini kaybetmek ve insanı depresif hissettirecek diğer olaylar gösterilebilir. Yılanotu aynı zamanda, yaşanan bir başarısızlıktan sonra kişinin kendine karşı şüpheci veya inançsız olması veya birşeye olan inancını yitirdiği zamanlarda da etkili olmaktadır.

Gorse (Katır Tırnağı)

 • Umutsuzluğa kapılma, çarezislik hissi, ümidini tamamen kaybetme.
 • Umutsuz hissediyor, çıkış yolu olmadığını düşünüyorum.
 • Hayatımda olan bitenin daha iyi olabileceği konusunda umudum yok.
 • Mutsuz ve depresif hissediyorum

Eğer (Gentian) yılanotu kederi doğru yerde engellenir ve tedavi edilirse (Gorse) karaçalı halinin umutsuz duruşunun önüne geçilebilir. Ancak, bazı zamanlarda bu iki durum arasındaki geçiş o kadar ani olmaktadır ki, karaçalı haline herhangi belirti olmadan geçilmiş olabilir. Cesaret yoksunluğu kısa süre içinde umutsuzluğa dönüşür ve kişi o kadar umutsuzlanır ki tam bir çaresizlik hissine kapılabilir. Yaşanan bir başarısızlıktan sonra ikinci bir deneme yapmak anlam taşımaz ve karaçalı insanı tekrar deneyecek istek ve hevesten yoksun olur. Bu türden kişiler, hasta olduklarında tekrar iyileşeceklerine ve sağlıklarına kavuşacaklarına inanmazlar.

Hornbeam (Gürgen)

 • İsteksizlik, Pazartesi sabahı sendromu.
 • Sıkılma, motivasyonsuzluk hali. Oyalanma, işleri geciktirme.
 • Çoğunlukla günle başa çıkamayacak kadar yorgun hissediyorum.
 • Zihinsel olarak yorgun/tükenmiş hissediyorum.
 • İşlerimi erteleme eğilimim var

Bu kür, ertesi günle yüzleşemeyen veya katkıda bulunmaları gereken bir proje veya göreve yönelik yeterli isteği kendinde bulamayan insanlara yöneliktir. Bach çiçekleri Nedeni aşırı çalışmanın getirdiği yorgunluk veya tükenmişlik değildir – (bu hal için olive-Zeytin kürüne ihtiyaç vardır). Buradaki sorun insanın geleceğe yönelik bıkkınlık halidir. Bu durum işleri ertelemeye ve enerji yoksunluğuna neden olur.

Wild Oat (Yaban Otu)

 • Enerjisini nereye aktaracağı hakkında emin olmama hali. Birden fazla yolda ilerleme eğilimi. Tatminsizlik, kararsızlık, hayatta doğru yolun ne olduğuna dair belirsizlik.
 • Hayatımda kendime bir yön belirleyemiyorum.Wild Oat
 • Hayat içinde sürüklenirken kendime yön belirlemekten yoksunum.
 • Hırslıyım ancak ne yapacağımı bilemiyorum

Bu kür hayatlarında bir yol ayrımına gelmiş ve hangi istikamete gideceğine karar veremeyen kişilikler içindir. Hayatta tatmin edici birşey yapmak isteğindedirler ancak enerjilerini hangi yöne doğru aktaracaklarına karar veremezler. Bach çiçekleri Yaşamları süresince farklı işler ve değişik yaşam tarzları benimsemiş olabilirler ancak yine de tatminsiz olabilirler. Bu kişiler “kayıp ruhlar” olarak tanımlanabilir. İstedikleri mertebeye ulaşamamış hissedebilir ve bu durumdan hoşnutsuzluk duyarlar. Bu kür, böyle kişiliklerin gelecek için daha kararlı olmasına ve amaçlarına ulaşmak için güç bulmalarına yardımcı olur.

Clematis (Orman Asması)

 • Sürekli hayal kurma, konsantrsayon eksikliği. Zaman zaman bulanık ve hayal dünyasında olan- belki şimdiki zamandaki acıyı unutma isteğiyle..
 • Sıklıkla boşlukta ve aklımın dağınık olduğunu hissediyorum.
 • Uzun süreli odaklanamıyorum.
 • Gereğinden fazla uykulu hissediyor ve fazla uyuyorum

Clematis türü insanlar çoğunlukla yaratıcı, sanatçı ruhlu olurlar ve heveslenecek bir şeylerin olmasına bayılırlar, birşeyler hakkında hayal kurmayı severler. Bu yüzden şimdiki zamana ilgileri zaman zaman yetersiz olabilir, akılları gelecekle ilgili umut ve hayallerle doludur. İlgisiz, hülyalı ve “oralı olamayan” bir izlenim verebilirler. Kendi dünyalarında gibidirler ve çevrelerinde olan bitenden bihaber görülebilirler. Konsantrasyon eksikliği çekerler.

Honeysuckle (Hanımeli)

 • Geçmişte takılı kalmak, Geçmişte yaşamak. Geçmişi özlemek…
 • Herşeyin eskiden nasıl olduğuna dair özlem duyuyorum.
 • Şimdiki zamandan çok geçmişi düşünüyorum.
 • Sıkça daha başka nasıl olabilirdi diye düşünürüm

Honeysuckle  ruh halinde olanlar, sevinçli veya hüzünlü, geçmişte yaşar; günlük hayatın güzelliklerini göremezler. Bu insanlar geçmişten anılara, çocukluk yıllarıyla ilgili düşüncelere, evine/yurduna olan özleme, geçmiş hatalara, kaçırılan fırsatlara, pişmanlıklara gömülmüş olurlar. Zamanlarının çoğunu “hey gidi günler”i düşünerek, herşeyin aynı kalmasını veya herşeyin farklı olmasını dileyerek geçirirler. Bu küre ihtiyacı olanlardan “keşke böyle olsaydı” gibi söylemler duyulur.

Wild Rose (Yaban Gülü)

 • Geriye çekilmiş; isteksiz/ kayıtsız/ duyarsız/ apatetik / ilgisiz. Hayatın karşısına çıkardıklarını kabul etmesi gerektiğini düşünenler.
 • Duygusuzum ve olup bitenleri kabullenici yapıya sahibim.
 • “Olsun da nasıl olursa olsun” yaklaşımına sahibim.
 • Hayattan mutululuk alamıyorum

Wild Rose kişiliği hayatlarında bir değişiklik yapacak girişkenliğe veya hırsa sahip değildir. Bu yüzden hayatlarını bir çaba veya motivasyon olmadan idame ettirirler. Olan bitene karşı kayıtsız ve kabullenici olmaya yatkındırlar, karşılarına çıkanları sessiz bir şekilde kabul ederler. Başlarına olumsuz birşey gelmesi halinde “ne yapalım, hayat bu işte” deyip geçerler. Değişimden hoşlanmazlar.

Olive (Zeytin ağacı)

 • Zihinsel ve fiziksel yorgunluk. Bitkin düşme – Tükenmişlik hali.
 • Fiziksel ve/veya zihinsel olarak tamamen tükenmiş hissediyorum.
 • Tüm enerjim emilmiş durumda ve enerjiyi depolayamaz haldeyim.
 • Uzun süren bir hastalık veya stres dönemini henüz yeni geride bıraktım

Bu kür tükenmişlik hissi veya devam edemeyecek kadar yorgunluk sıkıntısı çekenler içindir. Bu yorgunluk hali Hornbeam’den farklıdır çünkü Olive insanı fazla çalışmaktan veya fazla gayret sarfetmekten bitkin düşmüş olur. Oysa ki Hornbeam insanları yapmaları gereken işe başlayacak istekten bile yoksundur.

White Chestnut (Ak Kestane)

 • Sürekli kafası meşgul ve düşüncelerle dolu.
 • Kontrol edilmesi imkansız görünen saplantılı ve endişelendirici düşünceler.
 • Sürekli olarak istemediğim düşüncelere yenik düşüyorum.
 • Üzüntülü olayları veya tartışmaları içimden sürekli olarak yeniden yaşarım.
 • Aklımdaki düşünceleri durduramadığım için bazen uyuyamaz oluyorum.

Bu kür aklın endişe veya tekrar eden rahatsız edici düşüncelerle işkence çektiği zamanlarda endişe edilir. Dr. Bach buna “taş plak kürü” adını vermiştir çünkü, kendini tekrar eden düşünceler zihnin içinde takılmış plak misali döner durur; kişi bunları durduramaz ve dolayısıyla yorgun düştüğü gibi başka konulara da odaklanamaz.

Mustard (Hardal Bitkisi)

 • Açıklanamayan adeta bir kara bulut gibi çöken üzüntü, karamsarlık ve çaresizlik hissi. Neden böyle hissetiğini açıklayamama.
 • Hiçbir neden olmaksızın depresif hissedebiliyorum.
 • Ruh halimin sürekli ileri geri değiştiğini hissediyorum.
 • Ansızın ortaya çıkan ve kaybolan karamsar duygular hissediyorum.

Mustard gün ışığını kesen karanlık bir bulut misali insanın üzerine çöken depresif haller için kullanılır. Böyleleri için hayattan zevk almak zordur. Bu ruh hali daha sonra melankolik bir zavallılık halini alır; kalbi kurşundan yapılmış gibi ağırlaşır. Hardal otu halinden etkilenen insanlar mutsuz olur ancak, dertlerinin ne olduğu sorulduğunda kesin bir cevap vermeleri imkansızdır.

Chestnut Bud (Kestane Tomurcuğu)

 • Aynı hataları sürekli olarak tekrar ediyorum. Kendimi hep benzer durumlar içinde buluyorum.bach chestnut bud
 • Deneyimlerimden yararlanıp bir çıkarımda bulunamıyorum. Sanırım olayları yeterince derinlemesine değerlendiremiyorum.
 • Bekleyip eskiyi özümsemek yerine hızla yeni aktivitelere dalmayı tercih ederim.
 • Diğerlerinin tecrübelerinden bir şey öğrenebileceğimi hiç düşünmedim
 • Konuşma sırasında karşımdakini dinlemek yerine bir sonraki sorumu hazırladığım olabiliyor.
 • Dikkatsizleştiğim ve hafif bönleştiğim zamanlar olabiliyor.
 • Öğrenme problemim – öğrenmede güçlüğüm var/vardı. Ya da zeka gelişimimde yavaşlık var/vardı.
 • Kendi içime derinlemesine bakmaktan kaçtığımı söyleyenler oldu.

Kürüne ihtiyaç duyan insanlar çevresindekiler tarafından durup olanı özümsemek yerine devamlı hareket halinde olan, kendinden kaçtığı düşünülebilen, olaylara ve kendi içine derinlemesine bakmaktan kaçınan insanlar olarak tanımlanabilir.  Bu bireyler belirli bir olayla/durumla ikinci veya üçüncü kez yüz yüze geldiklerinde yaşadıkları ilk deneyimle bağ kuramaz ve kendilerini aynı hatayı tekrar ederken bulurlar. Bu durum bazen defalarca yaşanır çünkü bu kişiler yaşadıkları deneyimi içlerine sindirecekleri yerde hayatta hızla devam etmeyi ve yeni bir çemberi başlatmayı bilinçsizce tercih ederler. Kestane tomurcuğu kürü bu türden insanlara yaşadıkları deneyimi değerlendirmeleri ve tekrarlanan hatalardan kaynaklanan sıkıntının önüne geçmeleri konusunda yardımcı olur.

Chicory (Hindiba)

 • Başkaları hakkında fazla endişe duymak; sahiplenicilik.bach Chicory (Hindiba)
 • Sundukları diğerlerince farkedilmeyince incinenler.
 • Bana ihtiyaç duyulmasına, sevdiklerimin yanımda olmasına ihtiyacım var.
 • Ailemin beni sevmediğini ve hakkımda olumlu hissetmeyebildiklerini düşünüyorum.
 • Çoğunlukla ezik ve kırgın hissediyorum.

Chicory  “anaç” yapılı insanlar için bir remedidir. Bu kişiler sevgi ve iyilik doludur ancak sevdiklerinin üzerine titreme eğiliminde olurlar. Bu nedenle aşırı korumacı olabilirler. En mutlu oldukları zamanlar, ona en çok ihtiyaç duyulduğunu hissettikleri ve organize ve idare etmek için aileleri etraflarında oldukları zamanlardadır. Bu endişeli sevgi hali zaman zaman kontrolsüz bir hal alabilir ve sevdiklerinin üzerine fazla düşerek boğucu bir his yaratabilir.

Vervain (Mine Çiçeği)

 • Sabit düşüncelilik; çevresindekileri değiştirmeye çalışanlar.Bach Vervain (Mine Çiçeği)
 • Fazlasıyla istekli ve hemen şimdi dünyayı kurtarma hevesinde olanlar.
 • Kolayca gerilmekte ve çok yoğun hissetmekteyim.
 • Başkalarını kendi düşüncelerim doğrultusunda ikna etmeye çalışırım.
 • Haksızlığa karşı hassasım (çoğunlukla fanatiklik raddesinde)

Bu yapıdaki insanlar hayatlarını belli prensiplerle idare ederler. İdeallerine aykırı bir durumla karşılaştıklarında kendi görüşlerini ortaya koyma zorunluluğu hissederler. Bunu yaparken çevrelerindeki kişileri kendileri gibi düşünmek için ikna etmeye; onları değiştirmeye çalışırlar. Rock Water kişiliği gibi mükemmelliyetçidirler ancak başkalarının refahını ve gelişimine daha odaklı olurlar (bu çoğunlukla ekipteki zayıf veya şansız kişi olur).

Vine (Asma)

 • Her zaman kendini haklı görenler, zaman zaman dikte edici olabilen, baskı kuranlar, hükmetmeyi sevenler.Bach Vine (Asma)
 • Projelerin, durumların sorumluluğunu üzerime alma eğilimim var.
 • Kendimi doğal bir lider olarak görmekteyim.
 • Kararlı, hırslı ve çoğu zaman insanlara hükmeden bir yapıya sahibim.

Vine kendinden emin, baskın, lider ve yönetici ruhlar için uygun kürdür. Kendilerini iyi tanır, kararlar alır ve kendileri olduğu kadar başkaları adına da sorumuluk almaktan kaçınmazlar. Üzüm insanları hırslı ve kararlı olur, hayatın zorlukları karşısında kendine güvenir. Takım ortamında liderlik.

Beech (Kayın)

 • Başkalarına karşı sabrı olmayan, fazlasıyla eleştirel, tahammülsüz ve mükemmeliyetçiler.beech kayın
 • Başkalarının alışkanlıklarına sinir oluyorum.
 • Başkalarının hatalarına odaklanırım.
 • Eleştirel ve tahammülsüzüm.

Bu remediye ihtiyaç duyanlar başkalarının kusurlarına anlam vermekte zorlanan bireylerdir. Kayın insanları, enayi, kıt görüşlü veya ilgisiz gördükleri bireylerin davranışları hakkında fazlasıyla eleştirel olabilir, dolayısıyla onlara karşı anlayış, tolerans ve empatiden yoksun olurlar. İnsanların huylarını ve davranış şekillerini sinir bozucu bulurlar.

Rock Water (Kaya Suyu)

 • Katılık, disiplin ve kendini reddetme.Bach Rock Water
 • Rahatlamaya engel olabilecek kadar güçlü görev yerine getirme hissi.
 • Kendim için yüksek standartlar belirlerim.
 • Sağlığım, işim ve/veya ruhsal disiplin konusunda katı kurallara sahibim.
 • Kendime karşı fazlasıyla disiplinliyim, her zaman mükemmeli arar ve isterim.

Bu yapıdaki insanlar kendilerine karşı çok katı olur ve hayatlarını çok sıkı bir disiplinle veya katı kurallara göre yönetirler. Çok dindar olabilecekleri gibi hayatlarını şekillendiren başka kurallara da sahip olabilirler. Sürekli olarak bu idealleri yerine getirmeye çabalarlar veya belli bir inanca odaklanırlar. Belirledikleri yoldan uzaklaşmaları halinde kendilerini cezalandırırlar. Yaptıkları herşeyde mükemmeli ararlar. Gayrı ciddi, tembel veya bunun gibi davranışlar sergileyenlerden hoşlanmazlar. Başkalarını açık bir dille eleştirmeseler de memnuniyetsizliklerini, doğru bir örnek oluşturmak adına fedai rolünü üstlenerek ifade ederler.